Konsola do gier na miarę XXI wieku

Trudno by było sobie wyobrazić obecnie nasz świat bez gier komputerowych i coraz to nowocześniejszych urządzeń, dzięki którym możemy w nie grać. Ten segment rynku elektronicznego rozrasta się coraz bardziej i nic nie wskazuje na to, że ten trend się zmieni. Dzięki grom możemy spędzić czas w zupełnie innych, wyimaginowanych światach. Jest to przestrzeń, w której możemy być kreatorami na niespotykaną dotychczas skalę. Im lepszy sprzęt znajduje się w naszych rękach, tym bardziej kompatybilni jesteśmy z naszym nowym uniwersum.

1. Xbox czy PS – wybór jest w Twoich rękach

2. PS5 – dlaczego warto ją kupić?

3. Supermocny Xbox Series X nadchodzi

4. Trudna decyzja

Xbox czy PS – wybór jest w Twoich rękach

Jedno z podstawowych pytań, które musi paść w świecie gier komputerowych brzmi obecnie: Xbox Series X czy PS5? Obydwa produkty mają swoich zwolenników i przeciwniczki. To na czym zamierzamy grać leży całkowicie w naszych rękach. Każdy użytkownik, czy też użytkowniczka konsoli decyduje się na wybór konkretnego modelu urządzenia ze względu na jego cenę, wygląd, ergonomiczność, itp. Nie jest to wybór łatwy, tym bardziej że obydwa produkty są do siebie dość zbliżone, ale ostatecznie jakąś decyzję trzeba będzie podjąć. Obydwa produkty trafią do sprzedaży na przełomie 2020/21 roku, przy czym Xbox ma się pojawić na koniec listopada 2020 roku, a PS5 produkowane przez Sony może trafić do sprzedaży nieco później bo na samym początku 2021 roku. Tak czy inaczej gotówka i karty kredytowe pójdą w ruch, a sprzedaż konsol na pewno będzie biła rekordy na całym świecie.

PS5 – dlaczego warto ją kupić?

Sporo informacji o nowej konsoli PlayStation 5 firmy Sony znajdziemy na różnych stronach internetowych, takich jak: https://www.euro.com.pl/cms/play-station-5.bhtml. Fachowe omówienia są kopalnią wiedzy dla wszystkich graczy. Konsola PS5 ma kosztować w granicach pięciuset dolarów amerykańskich, ale tak naprawdę są to tylko przypuszczenia analityków, gdyż firma nie podała jeszcze ostatecznej ceny za swój nowy produkt. Będzie to najnowocześniejsza konsola dziewiątej generacji, dzięki której Sony zamierza przejąć sporą część rynku. Jej podstawowe parametry techniczne kształtują się następująco:

– procesor Ryzen Zen 2 x86-64-AMD (8 rdzeni),

– grafika Radeon Navi 7nm RDNA,

– szybki dysk SSD,

– wspieranie rozdzielczości 8K,

– czytnik 4K Ultra HD Blu-ray.

Konsola ma dysponować o wiele bardziej fotorealistyczną grafiką, co na pewno znajdzie uznanie u wielu graczy. Technologia Ray Tracing powoduje, że obrazy generowane podczas rozgrywki naprawdę zapierają dech w piersiach, a przecież o to tu chodzi. Właśnie to rozwiązanie techniczne ma być podstawowym atutem PS5. Wielką zaletą, którą niewątpliwie odczują grający na produkcie Sony, będzie dźwięk 3D Audio. Dzięki temu rozwiązaniu wszelkie odgłosy w grze będą wręcz identyczne z tym, jak słyszymy na co dzień. Dźwięki gry będą niejako „szukały” słuchacza, a jeśli dołączymy do tego wirtualne gogle Sony PS VR, wrażenia będą niezapomniane. Niektórym, być może, wcale nie będzie się chciało wrócić do realnego świata. Wiemy także, że Sony opracowuje nowe gogle wirtualne PS VR 2, które mają być jeszcze ciekawszą propozycją. Jak więc widzimy zakup konkretnej konsoli, pociągnie za sobą i inne decyzje. Bardzo ważnym aspektem przyciągającym do zakupu są też gry, często opracowywane pod kątem urządzenia. PS5 ma w swoim portfolio, m.in. takie tytuły, jak: Miles Morales, Gran Tourismo 7, Horizon: Forbidden West, Demons Souls, Ratchet and Clank: Rift Apart i in.

Supermocny Xbox Series X nadchodzi

Firma Microsoft swój Xbox najnowszej generacji ma pokazać pod koniec 2020 roku. Produkt będzie najprawdopodobniej nieco tańszy niż konsola Sony, ale to też tak naprawdę okaże się dopiero pierwszego dnia sprzedaży. Jego podstawowe osiągi techniczne prezentują się tak:

– procesor Ryzen Zen AMD (8x 3.6 GHz,

– grafika AMD RDNA 2 (52 jednostki obliczeniowe, taktowanie 1,825 GHz),

– szybki dysk SSD,

– wspieranie rozdzielczości 8K,

– czytnik 4K Ultra HD Blu-ray.

Dodatkowych informacji o Xbox Series X możemy szukać, np. tu: https://www.euro.com.pl/cms/xbox-series-x.bhtml. Jak więc widzimy technicznie obydwie propozycje są do siebie bardzo zbliżone. Dzięki wykorzystaniu technologii VVR, czyli dopasowaniu częstotliwości odświeżania ekranu do produkowanych klatek na sekundę, będziemy mieli o wiele lepsze wrażenia wzrokowe, a ruch na ekranie będzie płynny. Jest to bardzo istotny aspekt dla każdego z graczy. Microsoft inwestuje także nadal w rozwiązanie DLI, które pozwala na szybszy czas reakcji od momentu wciśnięcia przycisku konsoli do tego, co się dzieje na ekranie podczas rozgrywki. Z gier, w które będziemy mogli zagrać korzystając z najnowszego Xboxa warto wymienić: Halo Infinite, Senua’s Saga: Hellblade 2, Assassin’s Creed: Valhalla, Call of the Sea, Chorus, Dirt 5, Scarlet Nexus, Scorn, Secon Extinction, The Medium, Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2, Yakuza: Like a Dragon, i in.

Trudna decyzja

Pozostaje tylko podjąć ostateczną decyzję oraz zbierać pieniądze na zakup odpowiedniej dla nas konsoli. Najważniejsze, by nasz wybór był przemyślany i przyniósł nam wiele niezapomnianych wrażeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here