Jak wideokonferencje usprawniają działanie firm

Początek roku 2020 dla wielu pracodawców i pracowników oznaczał konieczność zmierzenia się z niemałym wyzwaniem, jakim było przejście na zdalny model pracy. Dla wielu przedsiębiorstw było to zupełnie nowe doświadczenie, jednak większość kadry zarządzającej zgodnie twierdzi, że model ten skutecznie się sprawdził i w przyszłości będzie stanowił uzupełnienie tradycyjnych kanałów komunikacyjnych. Sukces, jaki odnosi koncepcja pracy zdalnej, jest w dużej mierze zasługą sprawnie organizowanych wideokonferencji.

Nowoczesna forma kontaktu

Wideokonferencje nie są nowym pomysłem. Istnieją na rynku od kilkudziesięciu lat, a za ich kolebkę zwyczajowo uznaje się Stany Zjednoczone. Ogromny rozmiar tego kraju stanowił niemały problem dla firm posiadających oddziały, których siedziby nierzadko odległe były od siebie o tysiące kilometrów. Niezbędne spotkania wiązały się więc z koniecznością odbywania długich podróży, a te zabierały cenny czas i pochłaniały sporą część przychodów. Szybko odkryto korzyści związane z wykorzystaniem transmisji wideo. Wspólna praca stała się zdecydowanie łatwiejsza dzięki możliwości grupowego zapoznawania się z materiałami i wymiany myśli w czasie rzeczywistym. Nie bez znaczenia był też aspekt psychologiczny, szczególnie ważny w przypadku negocjacji z klientami lub kontrahentami. Wideokonferencje to nie tylko namiastka spotkania, jaką oferują rozmowy telefoniczne. To prawdziwy kontakt twarzą w twarz, pozwalający na bieżąco obserwować reakcje i zachowania drugiej strony. 

Do niedawna rozwiązania wieokonferencyjne kojarzone były przede wszystkim z dużymi korporacjami. Rzeczywiście, to one wynosiły najwięcej korzyści z tej formy kontaktu. Z drugiej strony infrastruktura techniczna niezbędna do organizacji tego typu spotkań była niezwykle kosztowna i mogli sobie na nią pozwolić jedynie najwięksi gracze. Wraz z rozwojem technologii nastąpił spadek cen produktów i obecnie zestawy wideokonferencyjne znajdują się w zasięgu niemal wszystkich chętnych. Zakup powinien być jednak poprzedzony dokładną analizą potrzeb, równie dużej staranności wymaga wybór odpowiedniego dostawcy sprzętu. Imponujący wybór propozycji znajdziemy w ofercie voip24sklep.pl. Strona nie tylko umożliwia zakup produktów pochodzących od renomowanych producentów, ale też stanowi ogromną bazę wiedzy i ciekawostek na temat współczesnych form komunikacji.

Wideokonferencje od strony technicznej

Na rynku dominują dwa schematy organizacji wideokonferencji. Pierwszy z nich opiera się na architekturze punkt-punkt i zgodnie ze swoją nazwą służy do połączenia dwóch lokalizacji. Nie oznacza to udziału w spotkaniu jedynie dwóch osób. Wykorzystywane kamery oferują szerokie kąty widzenia pozwalające objąć salkę konferencyjną, a wysoka jakość obrazu umożliwia dostrzeżenie każdego szczegółu. Bardziej zaawansowane rozwiązania wykorzystują mostki pozwalające na połączenie wielu pojedynczych punktów bądź kolejnych mostków. W ten sposób możliwe jest zbudowanie rozległej sieci umożliwiającej zestawienie wielostronnej konferencji. Poziom zaawansowania technicznego pozwala na dobranie indywidualnych rozwiązań odpowiadających potrzebom użytkowników, co z pewnością przyczyni się do poprawienia komfortu i wydajności pracy, a przy okazji umożliwi poczynienie znacznych oszczędności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here