Dlaczego spawarka klei elektrody?

Spawając zwyczajną spawarką elektrodową może zdarzyć się nam sytuacja, że elektroda zamiast „łapać” nam łuk, będzie zamiast tego przyklejała się do spawanej powierzchni. Często zdarza się to początkującym spawaczom, którzy jeszcze nie opanowali dobrze techniki spawania elektrodowego. Jeżeli jednak dzieje się to nagminnie, to problem może leżeć gdzie indziej.

Ustawienie prądu spawania

Pierwszą rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić w takim przypadku uwagę, to ustawienia parametrów spawania. W prostych urządzeniach najczęściej mamy do wyboru jedynie prąd spawania. Jeżeli elektrody często się kleją, spróbujmy go delikatnie zwiększyć. Jeżeli to nie da żadnego rezultatu, spróbujmy zwiększyć go jeszcze nieco. Pamiętajmy jednak, żeby nie robić tego w nieskończoność, ponieważ w pewnym momencie łuk zacznie wytapiać nam dziury w metalu, a tego nie chcemy.

Również w przypadku migomatu może dojść do tak zwanego efektu klejenia. W przypadku takiego rodzaju spawarki zamiast klasycznej elektrody mamy drut spawalniczy, jednak efekt może być taki sam. Tutaj również powinniśmy sprawdzić czy prąd spawania nie jest zbyt niski, bądź też wypływ gazu z butli zbyt intensywny, przez co zbytnio schładza on miejsce spawania. Jeżeli na spawarce mamy ustawienie typu prądu, koniecznie przełączmy go na prąd stały.

Problem z elektrodami

Jeżeli zmiana ustawień spawarki nie przyniosła rezultatu, problem może tkwić w samych elektrodach. Najbardziej powszechnym kłopotem jest zwyczajne zawilgocenie. Jeżeli leżały one długo w opakowaniu na przykład w piwnicy lub garażu, to zawilgocenie jest niestety zjawiskiem normalnym. Oczywiście nie oznacza to, że takie elektrody nadają się już tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Jednak spawani nimi może być znacznie utrudnione. Można spróbować osuszyć elektrody wkładając je na przykład do piekarnika.

Jeszcze jednym problemem, który może powodować przyklejanie się elektrody do spawanego metalu, jest jej zbyt duża średnica. W takim przypadku należy spróbować użyć elektrody o mniejszej średnicy. Możemy też zwiększyć prąd spawania, jednak wtedy pojawia się ryzyko wytapiania się dziur w metalu. Elektrody nie będą też dobrze inicjowały łuku gdy spawana powierzchnia będzie zanieczyszczona. Przed spawaniem dobrze oczyścić blachę do gołego metalu.

Jak widać są różne powody, przez które elektrody spawalnicze mogą się „sklejać”. Zazwyczaj zdarza się to niedoświadczonym spawaczom, jednak jest to dopiero wierzchołek góry lodowej. Należy sprawdzić ustawienia prądu spawania, następnie stan samych elektrod spawalniczych. Również jakość powierzchni metalu ma duże znaczenie dla łatwości zapalenia łuku.

[Głosów:305    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here