dron

Drony zaczynały swoją karierę i zdobywały popularność w wojsku oraz innych służbach mundurowych. Z czasem stały się marzeniem wielu profesjonalnych i hobbystycznych fotografów, a nawet młodzieży i dzieci. Jednak nadal, niezależnie od tego, ilu amatorów z nich korzysta, są one przede wszystkim rozwiązaniem do zastosowań przemysłowych i służbowych. Poznaj ich najważniejsze cechy.

Gdzie mogą być wykorzystywane drony?

Bezzałogowe małe statki powietrzne o charakterze wielowirnikowym mogą zastąpić człowieka przy wielu zadaniach, które mogłyby potencjalnie nastręczać trudności lub być niebezpieczne. Mogą być także użyteczne do drobnych prac, które nie wymagają bezpośredniej ingerencji człowieka, a z lotu ptaka odbywają się szybciej.

Wśród nich wymienić należy przede wszystkim ocenę stanu infrastruktury, której można dokonać zarówno z oddali, jak i dużego zbliżenia (np. dzięki 30-krotnemu zoomowi). Dzięki temu zastępują one człowieka w wykonywaniu prac na wysokościach i w miejscach trudnodostępnych.

Drony prowadzą inspekcje zbiorników oraz wycieków, co jest szczególnie ważne w branży ciepłowniczej czy elektrociepłowniczej. Dzięki kamerom termowizyjnym w sposób szybki i precyzyjny mogą zlokalizować na przykład wyciek czy niesprawne ogniwo na farmie słonecznej.

Wykorzystywane są równie na potrzeby geodezji, do oceny powierzchni terenu i wykonywania zdjęć, służących modelowaniu 3D. Pozwalają także na ocenę stanu i ilości hałd górniczych. Służą także do inwentaryzowania inwestycji.

Dzięki ich wykorzystaniu można monitorować wegetację roślin, w tym również oceniać ilość niezbędnego nawozu i zmniejszyć jego zużycie. Niezwykle istotna rola dronów w rolnictwie to ocena szkód po klęskach żywiołowych.

Dzięki swojej bezzałogowej pracy są też nieocenione w czasie wypadków, klęsk i akcji ratowniczych. Dzięki nim możliwe jest szybsze i dokładniejsze planowanie kolejnych posunięć, co zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanych.

Drony wykorzystywane są także w celach ochrony terenu i mienia, poczynając od patrolowania granic, poprzez monitoring miast czy plaż, a kończąc na strzeżeniu dóbr materialnych, takich jak na przykład skład węgla wykorzystywany przez PKP.

Jaki dron wybrać do zastosowań profesjonalnych?

Wybierając dron do zastosowań profesjonalnych, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry jego pracy. Dokładność odczytu położenia będzie w tym przypadku jednym z kluczowych parametrów, pozwalających na dokładną lokalizację danego punktu na podstawie metadanych. Najlepszym w tej kategorii urządzeniem jest dron DJI Phantom 4 RTK, dostępny pod adresem https://www.drony.net/.

Odznacza się on możliwością pozycjonowania z centymetrową dokładnością, a także niezwykle stabilnym lotem nawet w terenie o słabym sygnale. Dzięki temu idealnie sprawdzi się nawet w mieście, gdzie łatwo może dojść do zakłócenia sygnału. Z dużym bezpieczeństwem zbiera szczegółowe dane, które przydatne są między innymi w geodezji czy monitoringu, wykonując przy tym nagrania i zdjęcia z wysoką rozdzielczością, bez szumów i rozmycia.

Dodatkowo dron ten został wyposażony w nowoczesną stację sterującą, która zapewnia inteligentne sterowanie jego lotem. Pozwala na wykorzystanie dwóch trybów pracy, a także ustalenie dodatkowych parametrów, takich jak na stopień nakładania się zdjęć czy prędkość i wysokość lotu. W celu zwiększenia bezpieczeństwa ma wbudowany alarm, powiadamiający użytkownika o silnym wietrze.

W efekcie DJI Phantom 4 RTK jest jednym z najbardziej zaawansowanych i najskuteczniejszych narzędzi pracy na wysokościach. Idealnie sprawdzi się nawet w trudnych, miejskich warunkach oraz przy zaawansowanym mapowaniu każdego terenu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here