Puszki elektryczne natynkowe w nowoczesnych instalacjach elektrycznych

Plastikowe obudowy widoczne na powierzchni ściany lub sufitu to nic innego jak puszki elektryczne natynkowe, które montuje się w celu ochrony łączeń przewodów instalacyjnych. Puszki nie są ukryte w ścianach, ale widoczne dla każdego, dlatego nie tylko muszą spełniać swoje zadanie, jak również estetycznie wyglądać. Na pytania: czym jest puszka elektryczna natynkowa? Jaka jest jej budowa? Gdzie się ją stosuje oraz jak wybrać odpowiednią – odpowiemy w poniższym artykule.

Puszka elektryczna natynkowa – co to jest?

W niektórych sytuacjach niemożliwe jest ukrycie przewodów lub połączeń przewodów instalacyjnych w ścianach. Wystające ze ścian kable nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, dlatego do ich ukrycia, zabezpieczenia i ochrony stosuje się puszki elektryczne natynkowe. Puszka umieszczona jest na powierzchni ściany lub sufitu, natomiast przewody są do niej doprowadzone poprzez specjalnie wykonane otwory w ścianie.

Budowa puszki elektrycznej natynkowej

W zależności od modelu i producenta poszczególne produkty mogą się od siebie różnić elementami budowy, jednak standardowo puszka elektryczna natynkowa składa się z poszczególnych komponentów:

  • obudowy,
  • puszki wewnętrznej,
  • otworów montażowych,
  • pokrywy lub klapki,
  • uszczelki,
  • mocowania kablowego.

Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami najczęściej dotyczą materiału, z którego wykonana jest puszka, średnicy wprowadzanych kabli, stopnia ochrony IP, liczby wpustów itd.

Zastosowanie puszki elektrycznej natynkowej

Produkt taki jak puszka elektryczna natynkowa znajdzie zastosowanie przy budowie instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, przemysłowych i komercyjnych. Stosuje się go np. podczas montażu na powierzchni puszki gniazdek elektrycznych, wyłączników światła i elementów telekomunikacyjnych, czujników ruchu lub dymu oraz niewielkich rozdzielnic elektrycznych. Puszki elektryczne natynkowe są wszechstronnym produktem.

Rodzaje puszek elektrycznych natynkowych

Ze względu na charakterystykę można wyróżnić kilka rodzajów puszek natynkowych, takich jak:

  • telefoniczna: to małych rozmiarów puszka, pozwalająca swobodnie zamaskować okablowanie telefoniczne;
  • hermetyczna: wykazuje wysoki poziom ochrony przed wilgocią i zanieczyszczeniami,
  • ozdobna: dzięki estetycznemu wyglądowi doskonale sprawdza się w domu,
  • rozdzielcza: uszczelniająca przejścia przewodów przez obudowę.

Różne rodzaje puszek natynkowych oraz inny osprzęt elektryczny można znaleźć tutaj: Elektrogielda.com – Szeroki wybór elementów automatyki przemysłowej.

Stopień ochrony IP puszek elektrycznych natynkowych

Wybierając puszkę natynkową, warto zwrócić uwagę na jej wartość IP. IP to klasa szczelności obudowy określająca wytrzymałość puszki na różne czynniki mogące negatywnie wpłynąć na jej działanie, takie jak wilgoć, zanieczyszczenia, temperatura, pył itd. Wyższa wartość IP oznacza większą odporność, dlatego np. puszki hermetyczne będą miały wartość IP 55, a telefoniczne, które nie są aż tak narażone na działanie czynników zewnętrznych IP 20.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here