tv w salonie

Jak wiadomo jeszcze do niedawna ogromną popularnością cieszyły się telewizory LCD posiadające lampą fluorescencyjną jako źródło światła. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że ich blask obecnie bardzo przygasł. Osoby, które planują zakup wysokiej jakości telewizora znajdą obecnie na rynku przynajmniej kilkanaście modeli wartych dużej uwagi. Stało się tak, ponieważ konstrukcje wspomnianego typu zostały wyparte przez telewizory LCD, które są podświetlane diodami LED. Taka opcja umożliwia na uzyskanie obrazu cechującego się zdecydowanie lepszymi właściwościami.

Występują jednak przypadki, gdzie specjaliści rekomendują zdecydować się na starsze rozwiązania. Doskonałym przykładem może być sytuacja, w której dana osoba szuka niedużego telewizora do kuchni, albo gdy osoba zainteresowana nie posiada okazałych finansów.

Podstawowe informacje o telewizorach LCD

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że matryce w tego rodzaju telewizorach tworzone są przez miliony pikseli. Należy mieć również świadomość, że na każdy piksel składają się 3 subpiksele reprezentujące podstawowe kolory (R – czerwony, G – zielony, B – niebieski).

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że piksele nie emitują światła tak jak w wyświetlaczach plazmowych. Działają one jak filtr przepuszczający światło lub je zatrzymuje.

telewizory lcd

Implementacja technologii

Światło, które jest generowane przez lampę fluorescencyjną będzie najpierw przechodziło przez polaryzator, gdzie dojdzie do ustawienia wektora drgań w określonym kierunku (w zdecydowanej większości przypadków będzie pionowo). W kolejnym etapie spolaryzowane światło będzie przenikało przez matrycę, która składa się z pikseli, a uściślając z subpikseli. Dodatkowo każda z komórek jest wypełniona ciekłym kryształem, który ma konsystencję cieczy. Warto jednak wiedzieć, że cząsteczki, które go tworzą mają uporządkowanie, które jest bardzo bliskie kryształowi w stanie stałym.

Ponadto warto mieć świadomość, że do każdego subpiksela jest przyłożone określone napięcie. W zależności od napięcia subpiksele są wstanie skręcić płaszczyznę polaryzacji światła o dany kąt. Koniecznie trzeba tutaj wspomnieć, że każdy z subpikseli będzie działał niezależnie od innych. W ten sposób możliwe jest niezależne sterowanie poszczególnymi komórkami. W kolejnym etapie „skręcone światło” będzie przechodziło przez drugi polaryzator. W przypadku, gdy kierunek polaryzacji będzie zgadzał się z kierunkiem polaryzacji drugiego z polaryzatorów, na ekranie użytkownikowi pojawi się światło.

W jaki sposób generowane są kolory?

Wcześniej zostało już wyjaśnione, że w ramach jednego piksela występują trzy subpiksele, które są pokryte kolorowymi filtrami (zielony, niebieski i czerwony). Wspomniane zostało także, że każdy z subpikseli
jest niezależnie sterowany przez procesor telewizora. Jaki jest z tego wniosek? Procesor będzie bowiem wybierał określony subpiksel, a następnie przez napięcie, które zostanie do niego przyłożone, sprawi, że będzie się on polaryzował w sposób, który jest zgodny lub częściowo zgodny z drugim polaryzatorem. Dlatego użytkownik widzi potem na ekranie jeden z podstawowych kolorów (R, G, B).

telewizor lcd

W jaki sposób jest regulowana jasność?

W przypadku, gdy spolaryzowane światło zostanie ustawione prostopadle do drugiego polaryzatora, użytkownik ujrzy na ekranie czarny kolor (należy mieć świadomość, że drugi polaryzator nie przepuści światła). Z kolei, gdy światło będzie równolegle polaryzowane, ujrzana zostanie maksymalna jasność. Warto zdawać sobie sprawę, że różne wartości jasności są ustawiane dzięki pośredniej polaryzacji.

Jakie są najważniejsze zalety telewizorów LCD?

Telewizory LCD cechuje przede wszystkim poręczność. Produkty wyróżniają się na rynku niedużymi gabarytami, dzięki czemu można je bez żadnego problemu powiesić na ścianie. Kolejnymi atutami tego rodzaju telewizorów są bardzo stabilny obraz i duża rozdzielczość. Użytkownik w ten sposób może bez żadnego problemu oglądać obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości (nawet w Full HD).

Ludzie decydują się na telewizory LCD również ze względu na bardzo wysoką jasność obrazu. Produkty tym samym świetnie zdadzą egzamin w pomieszczeniach o dużym nasłonecznieniu. Do zakupu telewizorów przekonuje także niska cena.

Dodatkowo nie wszyscy mają świadomość, że urządzenie nie emitują promieniowania elektromagnetycznego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here