Antena satelitarna – poradnik zakupowy

0
1437

Satelity na początku swojego istnienia były użyteczne głównie dla wojska i wywiadu, który nagle miał dostęp do zdjęć każdego skrawka planety. Jednak w latach 80. stwierdzono, że sieć satelitarną można śmiało wykorzystać do budowy zupełnie nowego typu telewizji – telewizji satelitarnej. Jej wykorzystanie zupełnie zmieniło życie milionów na całym świecie. Nagle się okazało, że poza podstawowymi kanałami z rodzimego kraju, można było obejrzeć programy przyrodnicze rodem z Australii, czy obejrzeć wenezuelską telenowelę – i to w dzień premiery! Telewizja satelitarna nadal daje nam spore możliwości. W dobie Netflixa operatorzy oferują dodatkowe pakiety internetu czy telefonu domowego. Ja uważam, że satelita ma sens przede wszystkim dla wszystkich fanów sportu i kinematografii. Na kanałach dostępnych tylko dla abonentów znajdziemy dzieła, które zaledwie parę miesięcy wcześniej były w kinach. Jednak zanim obejrzymy najnowszy sezon ulubionego serialu, to trzeba zwrócić uwagę na to, jaką antenę satelitarną wybrać. Czasza to podstawy elementy całego zestawu satelitarnego. Jak wybrać anteny satelitarne? Zobaczcie nasz poradnik.

Antena satelitarna to nie tylko czasza | Jakie urządzenia się na nią składają?

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej działa w bardzo prosty sposób. Metalowe elementy o odpowiednim kształcie skupiają fale i odbiór sygnału jest możliwy. Co więcej, jeśli nasz telewizor jest nowy, to nawet nie będzie potrzebny dodatkowy tuner. Antena satelitarna to konstrukcja trochę bardziej skomplikowana. Nie ma możliwości po prostu podłączenia jej do telewizora. Najpierw trzeba mieć świadomość, że na antenę w szerokim rozumieniu składają się trzy podstawowe elementy – tuner satelitarny (tam wkładamy kartę od operatora), konwerter i sama antena. Sygnał satelitarna odbiera się dzięki okrągłemu kształtowi. Sygnał skupiany jest w ognisku – samym środku anteny, gdzie znajduje się konwerter. Dlatego też ważny jest sam montaż anteny i skierowanie jej w stronę satelity.

Z czego wykonana jest czasza? Czy rozmiar anteny ma znaczenie?

Anteny na całym świecie występują w różnych rozmiarach. Wynika to z tego, że w różnych szerokościach geograficznych panują inne warunki do odbioru sygnału. Co więcej, sam materiał wykonania ma duże znaczenie, ale bardziej dla montażu. Anteny metalowe o dużej średnicy potrzebują dużo solidniejszego uchwytu. Średnica pomaga zwłaszcza w przypadku złych warunków atmosferycznych czy innych zakłóceniach – wtedy mamy pewność, że obraz i dźwięk zawsze będą idealne. W naszym kraju najczęściej używa się anten o średnicy 85 cm – jest to właściwie standard. Im bardziej niedostępny i oddalony obszar – wtedy trzeba dobierać większe rozmiary.

Jak działa tuner satelitarny?

Tuner satelitarny to inaczej powszechnie znany dekoder. Zajmuje on zwykle zaszczytne miejsce obok telewizora. To tam trafia sygnał zebrany przez czaszę i przetworzony przez konwerter. Tuner przetwarza sygnał na obraz i dźwięk. Co więcej, dekoder zwykle zawiera w sobie dysk twardy czy możliwość podłączenia kart Micro SD. Dzięki temu możliwe jest nagrywanie ulubionych programów, seriali i filmów. Co więcej, możemy go zaprogramować, żeby nagrywał coś z wyprzedzeniem i robił to regularnie. Polecam wybrać tunery, który obsługują Dolby Surround 5.1. Jeśli mamy takie głośniki w domu, to efekt ich wykorzystania jest piorunujący.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here