Jak bezpiecznie korzystać z internetu

W czasach, gdy ponad 84% Polaków ma dostęp do internetu, bezpieczeństwo w sieci to temat, który powinien być dla nas tak samo ważny, jak nauka liczenia lub pisania.

Zagrożenia takie jak phishing, clickjacking lub tabnabbing dotykają internautów na całym świecie. Brak elementarnej wiedzy na temat zagrożeń w internecie może przyczynić się do włamań na nasze konta w serwisach społecznościowych, oszustw, utraty pieniędzy lub kradzieży tożsamości. Warto więc zastosować się do kilku prostych zasad, które pomogą zachować bezpieczeństwo w sieci.

Ochrona danych

Współczesny internet pozwala nam dziś załatwić wiele spraw związanych z naszym życiem prywatnym i zawodowym. Udostępniane przez nas dane mogą jednak trafić w niepowołane ręce, dlatego warto zachować szczególną czujność. Oszuści działający w sieci nieustannie próbują przechytrzyć internautów i specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w sieci. Z każdym kolejnym rokiem pojawiają się coraz bardziej wymyślne metody na łamanie zabezpieczeń i wyłudzanie danych. Są jednak zasady ochrony przed zagrożeniami w internecie, które pozostaną ponadczasowe.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Jeśli nie musimy podawać w sieci swoich prywatnych danych, pozostańmy anonimowi. Dotyczy to zarówno dzielenia się takimi informacjami jak adres, e-mail lub numer telefonu, ale także udostępniania naszej lokalizacji w aplikacjach mobilnych. Zawierając w sieci nowe znajomości stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. W wielu sytuacjach anonimowość zapewni nam bezpieczeństwo w internecie. Pamiętajmy o tym, że nowo poznane osoby nie zawsze będą tymi, za kogo się podają. Szczególną ostrożność należy zachować podczas spotkań z nieznanymi wcześniej użytkownikami internetu.

Chcąc zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości lub włamaniami na internetowe konta (również te bankowe), należy skorzystać z „silnego” hasła, które łączy w sobie duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Jeśli to możliwe, korzystajmy z dwuetapowej weryfikacji konta. W dzisiejszych czasach, takie rozwiązanie oferuje większość dużych serwisów i portali społecznościowych. Potwierdzanie tożsamości poprzez wprowadzenie jednorazowego kodu otrzymanego w wiadomości SMS na pewno pomoże zwiększyć nasze bezpieczeństwo w sieci.

Zasady bezpieczeństwa w internecie

Chcąc uniknąć oszustw takich jak phishing lub clickjacking należy dokładnie sprawdzać, czy strony, które odwiedzamy nie zostały sfabrykowane przez internetowych przestępców. Wyłudzanie danych poprzez fałszywe witryny podające się za znane portale, a także nakłanianie użytkowników do klikania w podejrzane linki to popularne zagrożenia w internecie. Należy dokładnie sprawdzać, czy dana strona posiada odpowiedni certyfikat i czy jej adres nie wygląda podejrzanie.

Ostrożność i czujność użytkowników to najlepsze sposoby na bezpieczeństwo w sieci. W ferworze codziennych obowiązków nie zapominajmy o tym, aby dokładnie przyglądać się odwiedzanym witrynom i weryfikować wszystkie podejrzane strony. W czasach, gdy przestępcy wciąż wymyślają nowe oszustwa, to najlepszy sposób na walkę z zagrożeniami w internecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here