telewizor

Każdy, kto jest zainteresowany zakupem telewizora 3D na pewnym etapie poszukiwania odpowiedniego modelu do siebie spotka się z dwoma rodzajami wykorzystywanych w tego rodzaju urządzeniach technologiami, to znaczy aktywną oraz pasywną. Podczas wyboru telewizora 3D należy wiedzieć, czym one się różnią oraz jakimi dokładnie funkcjami sieciowymi i multimedialnymi się charakteryzują. Co więcej, na rynku można znaleźć także modele, które zostały wyposażone w obie technologie.

Wspólną zasadą wszystkich telewizorów jest to, iż każde oko odbiera inny obraz, dopiero mózg porównuje je i wówczas łączy w całość. Jeżeli chodzi o technologię trójwymiarową aktywną to ten rodzaj technologii wykorzystuje się najczęściej, a to ze względu na brak konieczności wprowadzania zmian w obecnych modelach telewizorów. Należy wiedzieć, iż żeby wyświetlany obraz mógł być trójwymiarowy, potrzebne są okulary wykonane z filtra polaryzacyjnego oraz ciekłych kryształów.

To właśnie „szkło” jest w stanie przyciemnić się i nie przepuścić obrazu przeznaczonego dla drugiego oka, a to wszystko pod wpływem przyłożonego napięcia. Jeżeli chodzi o zalety tego rodzaju technologię, charakteryzuje się ona obrazem bardzo wysokiej jakości oraz rozdzielczości. Warto wiedzieć jednak, iż w tym przypadku okulary są dość drogie. Aby mogły zadziałać potrzebna jest także bateria, przez co waga okularów wzrasta, co więcej – należy ją także ładować co jakiś czas. Wadą tego rodzaju technologii jest występowanie efektu migotania ekranu.

telewizory i konsola

W przypadku technologii trójwymiarowej pasywnej nie trzeba korzystać z okularów o zaawansowanej budowie, w związku z czym koszty zakupu okularów tego rodzaju są znacznie niższe. Warto wspomnieć tutaj o okularach anaglifowych, które posiadają szkła o różnych kolorach – są dostępne w opcji czerwono-zielonej oraz czerwono-niebieskiej.

Ograniczeniem tego rodzaju okularów jest słabe odwzorowywanie kolorów, w związku z czym często lepszym rozwiązaniem może się okazać zakup okularów polaryzacyjnych, których działanie również jest oparte na technologii trójwymiarowej pasywnej. W tym przypadku na ekran rzucane są dwie wersje obrazu spolaryzowane kołowo.

Światło spolaryzowane w przeciwnym kierunku dociera do „szkła”, które zatrzymuje światło, przez co każde oko odbiera inną wersję obrazu. Polaryzacja kołowa umożliwia także przechylenie głowy nie tracąc trójwymiarowego obrazu. Co więcej, w przeciwieństwie do okularów anaglifowych, okulary polaryzacyjne dobrze odwzorowują kolory i ich nasycenie.

Warto wiedzieć, iż niewątpliwą zaletą technologii trójwymiarowej pasywnej jest niewielki koszt okularów. Nie występuje tu także efekt migotania ekranu, które może występować przy technologii trójwymiarowej aktywnej. Co więcej, technologia trójwymiarowa pasywna nie wymaga źródła energii. Wadą jest natomiast niższa rozdzielczość i słabsza jakość obrazu.

Pierwsze telewizory 3D pojawiły się na rynku w 2010 roku i wciąż są konstruowane, dopracowywane i produkowane nowe modele. Jeśli chodzi o cenę, tak naprawdę już w cenie około 2000 – 2500 złotych można kupić model dobrej jakości. W tym przedziale cenowym można znaleźć telewizor z ekranem o przekątnej 40 cali lub mniejszej. Zazwyczaj modele w tej cenie są także wyposażone w złącza USB, mają one często także opcję podłączenia do smartfona oraz tabletu, a także istnieje możliwość uruchomienia na nich aplikacji internetowych.

Jeżeli chodzi o telewizory 3D w cenie powyżej 3000 złotych, wybór jest bardzo duży. Na rynku można znaleźć bardzo wiele modeli, które są do siebie bardzo podobne pod względem jakości oraz ilości funkcji dodatkowych, które oferują. W tym przedziale cenowym możemy spodziewać się realistycznego obrazu w trójwymiarze i wyjątkowo płynnego obrazu.

telewizory 3d

Co więcej, telewizory 3D z tej półki cenowej gwarantują czysty dźwięk oraz doskonałą redukcję szumów. Rozdzielczość, którą oferują zwykle tego rodzaju telewizory to 1920 na 1080 pikseli, dzięki czemu obraz jest ostry i wyraźny. Można jeszcze znaleźć modele telewizorów o niższej rozdzielczości, jednakże biorąc pod uwagę ilość modeli dostępnych w sklepach spośród których możemy wybierać, tych o niższej rozdzielczości należy raczej unikać.

Telewizory 3D w cenie powyżej 4000 złotych to gwarancja najwyższej jakości – wysoka rozdzielczość ekranu, nawet powyżej 65 cali, wspaniałe głośniki o bardzo dużej mocy, często także funkcja Ambilight, czyli podświetlenie obszaru pod telewizorem, oczywiście możliwość włączania przeróżnych aplikacji oraz niskie zużycie prądu, zagwarantowane klasą A+ albo A++.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here