telewizor lg

Telewizor jest dla naszych domów tym czym były telefony stacjonarne jeszcze 20 lat temu. Każdy je ma. Ciężko sobie wyobrazić kogoś kto nie posiadałby chociaż jednego telewizora. W świecie internetu i usług streamingowych takich jak Netflix, HBO GO, Shomax czy Amazon Prime, posiadanie dobrego telewizora jest często konieczne. Nawet jeżeli nie oglądamy telewizji, to posiadamy telewizor.

Oczywiście odpowiedzialny i przemyślany wybór telewizora jest równie ważny co sam telewizor. Nie ważne czy ma to być telewizor LG, Sony czy Philipsa, to jego podzespoły i cechy, które oferuje, są tak naprawdę tym na co powinniśmy zwracać uwagę, ponieważ dobra i rozpoznawalna marka nie zawsze oznacza, że wszystkie jej telewizory będą się cechować niezawodnością i doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Czasami zdarzają się wadliwe modele nawet wśród najlepszych.

Dlatego też pierwszą, podstawową rzeczą jaką należy zrobić jest sprawdzenie opinii o interesujących nas modelach. Istnieje dużo stron i forów dzięki którym można to sprawdzić. Do najpopularniejszej należy Ceneo. Przy sprawdzeniu opinii należy oczywiście zweryfikować na ile są one wiarygodne. Pojedyncze zdanie, które brzmi jak wiadomość od spam-bota, napisane przez nowe konto powinno przykładowo od razu wzbudzić nasze podejrzenia.

Ceneo ma również wbudowaną możliwość porównywania cen danego modelu pomiędzy wieloma sklepami internetowymi. Tutaj dochodzimy do kolejnego aspektu, który jest bardzo ważny: najtańszej możliwej ceny przy zachowaniu jak największego bezpieczeństwa zakupowego. Jeżeli wybierzemy już interesujący nas telewizor LG, Sony czy innego producenta, to powinniśmy znaleźć sklep, który oferuje go w jak najniższej cenie.

telewizor lg i laptop

Musimy mieć jednak na uwadze również fakt opinii o danym sklepie. Jeżeli ma on bardzo negatywnych opinii i oferuje interesujący nas model telewizora za najniższą cenę, to powinniśmy się zastanowić czy potencjalne ryzyko wysłania wadliwego modelu lub czekania na wysyłkę przez tydzień jest warte kilkudziesięciu złotych mniej, które zapłacimy za telewizor. Najlepszym wyborem jest oczywiście wybranie sklepu internetowego z najniższą ceną, który posiada jednocześnie dużo pozytywnych opinii od klientów, którzy faktycznie coś w nim kupili. Na szczęście Ceneo pozwala na ocenę sklepu dopiero jeśli faktycznie coś w nim kupimy. Dzięki temu wszystkie wystawione oceny są wiarygodne.

Kolejną rzeczą o jakiej musimy zdecydować przy wyborze telewizora to oczywiście jego rozmiar. Istnieje wiele przekątnych ekranu, zaczynając od najmniejszych, 15-17 calowych, a kończąc na ogromnych i abstrakcyjnie drogich telewizorów, których rozdzielczość przekracza 100 cali. Przy wyborze powinniśmy kierować się tym w jakiej odległości telewizor będzie stał od miejsca w którym zazwyczaj siedzimy lub leżymy oglądając go.

Jeżeli mamy mały pokój i nasza kanapa stoi zaledwie dwa metry od telewizora, to wybór 60 calowego urządzenia nie zawsze będzie najlepszą opcją. Należy również pamiętać, że im mniejsze ramki posiada telewizor, tym mniej miejsca na ścianie będzie zajmował. Przykładowo 42 calowy telewizor bezramkowy będzie jedynie minimalnie większy od 37 calowego telewizora z widocznymi, 2-3 centymetrowymi ramkami wokół wyświetlacza.

Następnym elementem, który jest bardzo ważny to technologia w jakiej wykonany jest wyświetlacz. Mamy tu do wyboru cztery opcje: LCD, LED, QLED lub OLED. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są telewizory z ekranami LCD/LED (panel LCD jest w takim ekranie podświetlany diodami LED. Ekran taki cechuje się najczęściej jaśniejszą czernią, mniejszym kontrastem i degradacją kolorów.

lg

Droższym wyborem jest wyświetlacz w technologii OLED

Oferuje on przede wszystkim bardzo dobrze odwzorowaną czerń, nieskończony kontrast oraz wierne odwzorowanie kolorów. Ekrany QLED to rozwiązanie kompromisowe, które dostępne jest od niedawna. Jest to ekran LCD, który oferuje lepsze kolory dzięki zastosowaniu specjalnej technologii tzw. kropek kwantowych (Quantum Dot).

Przy wyborze telewizora nie można oczywiście zapominać o rozdzielczości samego wyświetlacza. Jeszcze kilka lat temu najpowszechniejszą rozdzielczością było 1280×720 pikseli (tzw. HD Ready), które obecnie jest już rzadko spotykane i niepolecane, chyba, że w bardzo małych telewizorach, które mają poniżej 32 cali. Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem są telewizory Full HD, czyli oferujące rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli.

Oferują one ostry obraz, ale tylko do określonej przekątnej ekranu oraz odległości w jakiej od niego siedzimy. Przy bardzo dużej przekątnej, takiej jak na przykład 60 cali, coraz częściej poleca się rozdzielczość 4K, czyli 3840×2160 pikseli. Oferuje ona bardzo ostry i wyraźny obraz, jednak telewizory z taką rozdzielczością są z reguły droższe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here