odległość od telewizora

Nie wyobrażamy sobie naszego domu bez niektórych sprzętów. Ostatecznie można by sobie poradzić bez odkurzacza, żelazka, mikrofalówki, czy miksera. Choć byłoby trudno, ale znalazłby się jakiś substytut tych sprzętów. A najczęściej byłyby nim nasze ręce. Lecz są i takie sprzęty, bez których bylibyśmy biedni. Jak na przykład lodówka, czy chociażby kuchnia. Jest jeszcze trzeci rodzaj sprzętów, bez których wprawdzie można byłoby się obejść, ale nasze życie stałoby się smutne.

Do takich sprzętów należy radio, komputer i telewizor

Telewizor jest urządzeniem elektronicznym. Przeznaczony jest do zdalnego odbioru ruchomego obrazu. Obraz ten nadawany jest przez telewizję. Składa się z wyświetlanych nieruchomych obrazów, z częstotliwością 25 lub 30 obrazów na sekundę.
Początki telewizji dawały wyłącznie czarno – białe obrazy. Po wprowadzeniu do telewizji koloru konieczne stało się stworzenie systemu kodowania koloru w sygnale telewizyjnym.

Najczęstszym rozwiązaniem pozyskiwania różnych kolorów jest mieszania barw w systemie RGB. Obraz składa się z ogromnej ilości pikseli, których kolory mogą być zmienne.
Trudno nam sobie wyobrazić nasz dom bez telewizora. Niemalże w każdym domu on się znajduje i każdego dnia gromadzi rodzinę przed swoim ekranem. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na bezpieczne korzystanie z telewizora.

A bezpieczne będzie wtedy, gdy zachowamy właściwą odległość od telewizora

Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia, o czym nie każdy zdaje sobie sprawę. I dlatego nie przestrzega zasad bezpieczeństwa. Najlepsza odległość do oglądania zależy od przekątnej, jak i od rozdzielczości ekranu telewizora. I tak: 22 cale – 80 centymetrów, 26 cali – 1 metr, 32 cale – 120 centymetrów, 40 cali – 150 centymetrów, 46 cali – 170 centymetrów, 50 cali – 190 centymetrów, 55 cali – 210 centymetrów, 65 cali – 240 centymetrów. I tak na przykład zalecana odległość od telewizora w rozdzielczości HD równa się trzykrotnej wysokości ekranu telewizora.

telewizor

Telewizor pełni funkcję informacyjną. Ponieważ daje nam możliwość zdobywania wiadomości o naszym kraju i o całym świecie. Dzięki niemu nie tylko słyszymy, ale i widzimy, co dzieje się nawet w najdalszych zakątkach świata. Chętnie oglądamy filmy dokumentalne pogłębiając swoją wiedzę z zakresu flory i fauny.

Telewizor dostarcza nam również wielu emocji podczas oglądania zawodów sportowych. A nawet podczas oglądania programów typu reality show. Niektóre programy telewizyjne dostarczają nam wzruszeń i emocji. A inne bawią i śmieszą. Taka w skrócie jest rola telewizji. A mamy to wszystko w swoim domu dzięki urządzeniu zwanym telewizorem.

Wybór odpowiedniego dla nas telewizora jest niełatwą decyzją. Dlatego podczas zakupu nie należy sugerować się reklamą, czy radą innych osób. Lecz wybrać taki telewizor, jaki najbardziej pasuje do pomieszczenia telewizyjnego, które mamy w domu. Dlatego musimy sami decydować o odpowiedniej jego rozdzielczości. Im niższa rozdzielczość, czyli mniej jest pikseli wyświetlanych na ekranie, tym z większej odległości powinniśmy oglądać obraz.
Różne były w przeszłości i są obecnie rodzaje telewizorów. Na przykład CRT, DLP, LCD, CRT, oraz telewizory plazmowe.

Telewizor CRT dawał tradycyjny obraz wyświetlany z kineskopu. Telewizor posiadał dużą obudowę i wagę. Plusem było to, że pobierał niewiele energii elektrycznej. Lecz emitował promienie elektromagnetyczne, które przy dłuższym oglądaniu mogły być szkodliwe dla zdrowia.

tv w salonie

Telewizor DLP był dużym urządzeniem projekcyjnym.
Telewizor LCD to telewizor płaski dzięki czemu zajmuje mało miejsca. Negatywną stroną jest to, że posiada ograniczony rozmiar ekranu.
Telewizor CRT nie emituje szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. Lecz posiada większą ziarnistość obrazu, co może męczyć wzrok.
Telewizor LCD może mieć podświetlany ekran za pomocą diod, co daje większy kontrast obrazu.

Telewizory plazmowe podobne są do telewizorów LCD. Nie emitują szkodliwego dla naszego zdrowia promieniowania elektromagnetycznego. Są także zdrowsze dla naszych oczu. I lepiej odwzorowują barwy. Minusem jest to, że potrzebują większego poboru mocy.

Pierwsze polskie modele telewizorów to: Wisła, Belweder, Wawel, Ametyst, Beryl, Turkus, Jantar, Opal, Lazuryt, Topaz, Rubin, Helios, Jowisz, Saturn, Neptun i inne.
Kupując telewizor musimy zdecydować, czy zawiesimy go na ścianie ? Czy może jednak postawimy na półce lub stoliku ? W dobie telewizorów plazmowych i mało ważących możemy pozwolić sobie na zawieszenie go na ścianie, albo nawet umieszczenie na półce w regałach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here