Ładowarki USB do telefonu

Producenci smartfonów i tabletów stosują obecnie w ładowarkach kable USB, jednak do tej pory na rynku pojawiło się co najmniej kilka rodzajów tego złącza. Kiedy zamierzasz kupić ładowarkę do samochodu lub po prostu zapasową sztukę, warto wiedzieć, jaki konkretnie wariant zastosowano w Twoim urządzeniu mobilnym.

Typy kabli USB

Określenie USB odnosi się do ogólnej grupy złączy, jednak do tej pory ukazywały się jego różne warianty. USB jest bardzo uniwersalnym złączem, które służy zarówno do transferu danych, jak i przesyłu energii elektrycznej – dlatego też znalazło swoje zastosowanie w ładowarkach do urządzeń mobilnych.

USB typu A

USB typu A znajduje się we wszystkich komputerach i służy do podłączania wszelkiego osprzętu, np. myszy i klawiatury, drukarki, kontrolera do gier czy wreszcie urządzeń zewnętrznej pamięci masowej. Ładowarki do telefonu bez zintegrowanego kabla również posiadają we wtyczce do gniazda elektrycznego gniazdo USB typu A, do którego podłącza się kabel. USB typu A z niebieskimi elementami to wersja 3.0 lub 3.1, czyli charakteryzująca się szybszym przesyłaniem danych.

USB typu B

Standardowe USB-B to bardziej kwadratowa końcówka, stosowana np. w drukarkach czy mikrofonach. Jednakże z tym nazewnictwem częściej, a w szczególności w kwestii urządzeń mobilnych, kojarzona jest wersja microUSB-B. microUSB-B to płaska, niesymetryczna końcówka, która do niedawna stanowiła standard w większości urządzeń mobilnych.

USB typu C

Zaprezentowano je w 2015 roku, a od niedawna stanowi standard w urządzeniach mobilnych. Stworzono je z myślą o ujednoliceniu końcówek kabli do ładowarek, a także większych możliwościach przesyłu danych i energii. Wejście USB-C jest nieco szersze od microUSB-B, jednak charakteryzuje się symetrycznym kształtem, dzięki czemu nie sprawia trudności podczas wpinania kabla.

Złącza lightning

Kabel lightning to również wariant złącza USB, jednakże charakteryzujący się odmiennym kształtem. Wykorzystywane jest w urządzeniach marki Apple i pasuje wyłącznie do smartfonów czy tabletów tego producenta. Osoby używające zarówno urządzeń mobilnych Apple, jak również innych producentów chętnie korzystają z przejściówek pomiędzy złączami lightning i USB-C.

Standardy USB

Do niedawna standardowym rozwiązaniem były złącze USB 2.0. Standard ten charakteryzuje się następującymi parametrami:

  • prędkość przesyłu – do 480 Mb/s,
  • zużycie prądu – 500 mA.

Używając USB 2.0 można przesyłać dane wyłącznie w jedną stronę – np. z komputera na urządzenie mobilne. Niemożliwy jest natomiast jednoczesny przesył w obydwu kierunkach.

USB 3.0

Standard USB 3.0 przyniósł zupełnie nową przepustowość w czasie przesyłu danych. Zwiększyła się ona do 5 Gb/s, natomiast zużycie prądu wynosi w tym standardzie 900 mA.Istotną zmianą jest możliwość dwukierunkowego transferu danych w jednym czasie. USB 3.0 jest kompatybilne również ze starszym standardem, jednak wówczas przyjmuje parametry charakterystyczne dla USB 2.0.

USB 3.1

Standard USB 3.1 pojawił się w 2013 roku i jeszcze bardziej przyspieszył przesył. W tym standardzie wynosi on 10 Gb/s. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here