Jakie są najczęstsze przyczyny awarii sprężarek?

Awaria sprężarki stanowi jeden z najbardziej dotkliwych i problematycznych wydatków. Nie zawsze użytkownik wie, w kim lub czym doszukiwać się winnych – czy w nierzetelnej pracy instalatora, czy w zwyczajnym zużyciu się części. Co zrobić, gdy zepsuje się nam sprężarka? W jaki sposób zdiagnozować przyczynę problemu i jak zapobiegać jego wystąpieniu w przyszłości?

Problem pierwszy: niedostateczna ilość lub zła jakość oleju

Uszkodzenia mechaniczne sprężarki powietrza, powstałe na skutek niskiego stanu oleju, to dość częsta przyczyna awarii urządzenia. Brak lub niedostateczna ilość oleju skutkuje zatarciem, a w konsekwencji wystąpieniem awarii elektrycznej. Dlaczego jednak, pomimo należytego uzupełniania, poziom oleju wciąż jest zbyt niski? Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy w przypadku skomplikowanych instalacji złożonych z kilku sprężarek, może być migracja oleju pomiędzy urządzeniami. Warto wziąć to pod uwagę.

Problem z niedostateczną ilością oleju stanowi sytuację, na której wystąpienie – lub nie – użytkownik ma największy wpływ. Stosowanie najtańszych olejów o trudnym do identyfikacji pochodzeniu to działanie krótkowzroczne. W dłuższej perspektywie przyniesie więcej szkód niż korzyści, a zaoszczędzonych kilka złotych zemści się koniecznością dokonywania kłopotliwych i kosztownych napraw.

Wysokiej jakości oleje do pomp, stosowane m.in. w sprężarkach Hydrovane, rekomendowane przez inżynierów, pozytywnie wpływają na przedłużenie żywotności sprężarki oraz ograniczają ryzyko pojawienia się usterki.

Problem drugi: zbyt duża ilość oleju

Zapobiegliwi użytkownicy sprężarek, obawiając się o zbyt małą ilość oleju, mogą przesadzić z jego uzupełnieniem. Nadmiar oleju w sprężarce, podobnie jak jego niski poziom, może niestety także skutkować awarią urządzenia.

Problem trzeci: wady ukryte urządzenia

Może zdarzyć się tak, że sprężarka już w momencie zakupu i trafienia w ręce użytkownika nie była pełnoprawnym produktem. Niektóre sprężarki od samego początku mogą mieć ukryte wady fabryczne (wadliwy materiał, zły montaż), które ujawniają się dopiero po określonym czasie pracy. Nie sposób wykryć ich w momencie nabycia. Trudno też całkowicie wyeliminować pojawienie się tego problemu. Jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu można uniknąć sytuacji, jest robienie zakupów u sprawdzonych sprzedawców, którzy dają gwarancję na oferowany przez siebie sprzęt i cechują się wysokim poziomem opieki pozakupowej. Najlepsze rozwiązanie to takie, gdy sklep ma w swoim magazynie również części do sprężarek – może wówczas zapewnić klientowi pełne wsparcie, także wtedy, gdy niezbędna będzie wymiana podzespołów na skutek ich zwyczajnej i prawidłowej eksploatacji.

Problem czwarty: nieprawidłowy dobór pompy próżniowej

Brak zabezpieczenia na wlocie w postaci odpowiednich filtrów może być przyczyną niewłaściwego działania pompy próżniowej. Warto raz na jakiś czas zdecydować się na przegląd pomp i przeprowadzenie niezbędnych prac w zakresie ich konserwacji. Pozwala to zwiększyć wydajność urządzenia i zachować jego sprawność przez dłuższy czas.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here