Czym są zasilacze POE i do czego służą?

Zasilacze PoE to profesjonalne urządzenia, dedykowane kamerom przemysłowym IP. Dzięki zastosowanej w nich technologii Power over Ethernet, możliwe jest transmitowanie energii pomiędzy urządzeniami podłączonymi do konkretnej sieci Ethernet. Czytaj dalej i sprawdź, czym są zasilacze PoE i sama technologia Power over Ethernet.

Zasilacz PoE wykorzystuje w swej technologii napięcia zasilające, które jest pozyskiwane bezpośrednio z sieci IP. Dzięki temu, możliwe są regularne dopływy prądu o optymalnej mocy, która pozwala na sprawną pracę systemu monitoringu, bez konieczności instalacji kolejnych dodatkowych kabli. Oznacza to, że stosując zasilacz PoE w instalacji systemu monitoringu, możesz zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Czym jest sama technologia Power over Ethernet?

Power over Ethernet to technologia przesyłu energii elektrycznej. W ramach PoE zakłada się, że przesyłanie energii można wykonać za pomocą skrętki do wszystkich urządzeń peryferyjnych, które znajdują się w danej sieci Ethernet, a więc m.in. punktów dostępu, wspomnianych kamer do monitoringu, kamer internetowych, urządzeń komunikacji VoIP, a także wielu innych.

Sam sposób działania technologii Power over Ethernet, został zawarty w standardzie IEEE 802.3af (konkretnie w jego dokumentacji). Wspomniany standard traktuje bezpośrednio o ethernecie, czyli technice, która wykorzystuje lokalne sieci komputerowe. W jej ramach opisano m.in. specyfikacje przewodów czy przesyłanie pomiędzy nimi konkretnych sygnałów. W ramach standardu IEEE 802.3af opisano szczegółowy format ramek, a także protokoły z dwóch najniższych warstw modelu OSI.

Sam Ethernet został opracowany w 1976 roku, przez pracownika firmy Xerox Roberta Metcalfe’a. Podwaliny Ethernetu, bazują na idei węzłów podłączonych do wspólnego medium, które wysyłają oraz odbierają specjalne komunikaty (nazywane ramkami). Wszystkie węzły posiadają niepowtarzalny adres MAC.

Typowe sieci Ethernet wyróżniają się czterema wspólnymi cechami, są to m.in. parametry czasowe, formaty ramek, procesy transmisji, a także podstawowe reguły obowiązujące przy projektowaniu samych sieci Ethernet. W przypadku sieci Ethernet, warto pamiętać, że pomiędzy kablem a komputerem, powinno stosować się izolację o wytrzymałości co najmniej 250V.

Power over Ethernet – istotne szczegóły

Planując sieć bazującą na Power over Ethernet, warto pamiętać, że dzięki standardowej skrętce kategorii 3 (bądź wyższej), dostarcza się zasilanie do różnego rodzaju urządzeń sieciowych. Zazwyczaj pod napięciem są dwie nieużywane pary skrętki (trzecia niebieska oraz czwarta brązowa). W takiej strukturze, maksymalne natężenie prądu wynosi 400 mA, z kolei zasilanie ma posiadać napięcie stałe 48 V, choć w standardzie można spotkać się z DC wynoszącym od 25 do 60 V.

Czytaj więcej: Do czego służą multiswitche?

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here