Czym jest system MES?

MES (Manufacturing Execution System) to system informatyczny, którego zadaniem jest pozyskanie danych dotyczących procesu produkcji i przełożenie ich na sferę biznesową. System MES pozwala na bieżąco otrzymywać wiarygodne informacje dotyczące produkcji. To umożliwia szybką reakcję i modyfikacje w procesie produkcyjnym, które pozwolą podnieść jego efektywność.

Z czego zbudowany jest system MES?

Wbrew pozorom MES nie jest bardzo skomplikowanym systemem. Do prawidłowego funkcjonowania całego oprogramowania niezbędny jest przede wszystkim serwer z bazą danych. Pełni on funkcję dysku, na którym zapisywane i przetwarzane są wszelkie informacje. Skoro mamy już miejsce gromadzenia danych, to potrzebne będą również elementy automatyki, które pozwolą na ich pozyskanie. Do elementów tego typu możemy zaliczyć przede wszystkim różnego rodzaju sterowniki. Kolejnym ogniwem systemu MES są komputery oraz inne urządzenia końcowe. Dzięki nim możliwa jest płynna wymiana komunikatów z maszynami oraz serwerem. Poza tym pozwalają one na odczyt i prezentację zgromadzonych danych. Na koniec warto wspomnieć o dedykowanym oprogramowaniu, które umożliwia wprowadzanie, odczytywanie oraz przetwarzanie danych przez pracowników.

Te elementy pozwalają na zebranie i przetworzenie danych, które są pozyskiwane bezpośrednio z maszyn oraz linii produkcyjnych. Po przetworzeniu informacji generowany jest raport.

W jakich obszarach ma zastosowanie system MES?

Tak jak wspomnieliśmy, system MES ma za zadanie dostarczać informacji, które pozwolą na optymalizację procesu produkcji. Możemy wyróżnić kilka głównych obszarów, w których zastosowanie mają konkretne funkcje omawianego systemu. Wśród nich należy wymienić:

– zarządzanie wykonywaniem produkcji,

– zarządzanie wydajnością,

– monitoring i zapisywanie danych dotyczących dostawców, ilości zużytych surowców, realizacji zadań przez konkretnych pracowników,

– zarządzanie jakością,

– zbieranie i prezentacja danych na temat przebiegu produkcji (parametry produktów, statusy zamówień, stan maszyn),

– kontrola obiegu dokumentów,

– zarządzanie zasobami ludzkimi,

– pomoc w planowaniu produkcji,

– kreowanie harmonogramu i podziału prac.

Przed wyborem systemu MES warto przyjrzeć się wszystkim wymienionym modułom i wybrać te, które faktycznie będą realnym wsparciem w danej firmie.

Jakie są kryteria wyboru systemu MES?

System MES nie ma szablonu, który można z powodzeniem przyłożyć do każdej firmy i branży. Wdrożenie systemu MES wymaga wcześniejszej analizy stanu firmy oraz przebiegu procesu produkcji. Pozwala to ocenić, które procesy w firmie wymagają optymalizacji.

Dużą zaletą systemu MES jest fakt, że dane przedsiębiorstwo może wybrać jedną z proponowanych funkcji i wykorzystać wyłącznie ten moduł systemu, który realnie wpłynie na zwiększenie jakości produkcji i samych produktów. Modułowa konstrukcja pozwala wdrażać rozwiązania, które faktycznie doprowadzą do wzrostu przychodu danej firmy.

Znaczenie systemu MES w ostatnich latach sukcesywnie wzrasta. To jedynie potwierdza tezę, że inwestycje w system realizacji produkcji są niemalże obowiązkiem dla firm produkcyjnych. Dzięki temu przedsiębiorstwo ma szansę nie tylko utrzymać się na rynku, ale również pokonać swoją konkurencję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here