Jak wybrać drukarkę ceramiczną - na co zwracać uwagę?

Zwykle kupując drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne łączące w sobie cechy drukarki, skanera i kserokopiarki, nie mamy większego problemu z wyborem modelu, który spełni wszystkie nasze wymagania i oczekiwania. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku drukarki ceramicznej – to wciąż towar poszukiwany i znany przez niewielu. A tymczasem druk ceramiczny może być świetnym pomysłem na mały lub całkiem duży biznes. Jak więc kupić drukarkę ceramiczną?

Czym jest i do czego służy drukarka ceramiczna?

Drukarka służy do wykonania wydruku – o tym wiemy doskonale. Ale z pojęciem drukarka ceramiczna spotkała się zapewne niewielka ilość osób – nie są tak popularne jak drukarki laserowe, atramentowe czy urządzenia wielofunkcyjne, nie spotkamy ich w przeciętnym polskim domu. To bardzo nowoczesne i niszowe urządzenia do zadań specjalnych. Do czego więc służą?

Podobnie jak drukarki atramentowe, wykorzystuje się je do przeniesienia wybranej grafiki z matrycy na papier (tyle że w tym przypadku używa się specjalnego papieru do druku ceramicznego). To podstawa, bez której kolejne etapy działania nie będą możliwe. A są nimi przeniesienie wydrukowanego wzoru na powierzchnię ceramiczną (może to być płytka, kubek, talerzyk), wypalenie w piecu do fotoceramiki i laminowanie. Papier do druku fotoceramicznego stanowi więc rodzaj nośnika.

W jaki sposób wybrać drukarkę?

Pierwszą istotną kwestią godną rozważenia jest marka drukarki. To sprzęt dość kosztowny, którego w razie awarii nie naprawimy samodzielnie. Z resztą zawsze warto stawiać na sprzęty uznanych producentów – koszt zakupu jest wprawdzie wyższy, ale za to mniejsze jest prawdopodobieństwo ewentualnej usterki. Jednym z takich wytwórców jest Ricoh, który do produkcji swoich urządzeń wykorzystuje wyłącznie najwyższej jakości tworzywa i najbardziej zaawansowane technologie. To gwarantuje ich niezawodność oraz, gdyby jednak zdarzyła się awaria, autoryzowany serwis i oryginalne części zamienne. Nie warto decydować się na produkty nieznanych marek, bowiem znane są już przypadki, w których klienci dokonywali zakupu urządzeń, a następnie zostawali bez wsparcia technicznego. Cena urządzenia będzie miała bezpośredni i oczywisty wpływ nie tylko na jego funkcjonalność, ale także na jakość druku.

Dość istotna jest także technologia druku, która ma bezpośrednie przełożenie na koszty eksploatacji urządzenia. Drukarka atramentowa czy laserowa wyposażone są w tonery – specjalny proszek zamknięty w tak zwanym kartridżu. Wprasowane w kartkę papieru, tworzą wybrany przez nas wzór. Nie inaczej jest w przypadku drukarek ceramicznych, tyle że akcesoria (papier i toner) powinny być przystosowane właśnie do druku ceramicznego. Warto kupować urządzenia zapewniające ekonomiczne zużycie tonera, dzięki czemu będziemy mogli zoptymalizować wydatki ponoszone na realizację zleceń i przy okazji zadbamy o środowisko naturalne.

Skoro już o papierze i tonerach mowa – należy zwrócić uwagę czy urządzenie, które planujemy kupić współpracuje z popularnymi, łatwo dostępnymi rodzajami tych akcesoriów.  Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której skończył nam się toner potrzebny do realizacji projektu, a na rynku brak takiego, który będzie współpracował z naszą drukarką. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję co do zakupu, sprawdźmy dokładnie ten aspekt.

Szybkość drukowania i wielkość zasobnika papieru mają duże znaczenie dla komfortu użytkowania urządzenia. Warto także postawić na urządzenie kolorowe, które będzie znacznie bardziej praktyczne niż biało – czarne.

[Głosów:3    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here