telewizory

Dzisiejszy rynek telewizorów pełny jest innowacyjnych urządzeń, jakie oferują zdecydowanie więcej aniżeli standardowe odbiorniki. Mnogość wyboru powoduje, iż warto skrótowo rozważyć dostępne możliwości.

Wyświetlacz – jaki wybrać?

Nie ma wątpliwości, że telewizor powinien przede wszystkim zapewniać doskonałą jakość uzyskiwanego obrazu. Intensywność odcieni, wyrazistość, kontrast, kąt widzenia – są to oczywiście najistotniejsze parametry, jakie decydują o tym, czy będziemy czerpać radość z czasu spędzonego przed ekranem. Wpływ na to wszystko mają niewątpliwie technologie wyświetlania obrazu. Teraz wykorzystywanych jest parę z nich.

Telewizory LCD

W wypadku owej technologii istotną funkcję odgrywają lampy CCFL, które niejako naświetlają wytwarzane piksele. Światło przechodzi przez profesjonalne filtry (polaryzatory), i potem wchodzi na ciekły kryształ, powodując uzyskanie oczekiwanego rezultatu kolorystycznego. Ich największą korzyścią jest niewielki pobór energii przy uzyskaniu dobrej klasy obrazu.

Pamiętać należy, iż technologia LCD najlepiej spisuje się tylko przy pewnej rozdzielczości natywnej, jej zmiana może spowodować kłopoty z ostrością. Ważną funkcję odgrywa także parametr czasu reakcji – gdy będzie za duży, dojść może do rozmywania obrazu w dynamicznych scenach.

telewizor led

Telewizory LED
Stanowią udoskonaloną wersję tradycyjnych wyświetlaczy LCD. Diody LED same wysyłają światło, nie potrzebują zatem kolejnej – podświetlenia. Wszystko to powoduje, iż wskaźnik kontrastu jest niezwykle duży, co niewątpliwie korzystnie oddziałuje na jakość obrazu. Idealnie odwzorowywane są również odcienie.

Należy pamiętać, iż wyświetlacze LED występują w dwóch wersjach – Edge LED, w której diody LED znajdują się przy krawędziach ekranu (wiąże się to z nieregularnym podświetleniem matrycy) i Full LED, umożliwiająca rozmieszenie diod na całej powierzchni wyświetlacza. Technologia LED przegrywa z LCD w jednej sprawie, zapewnia ona bowiem trochę mniejsze kąty widzenia.

Telewizory OLED
Są one najbardziej rozwinięte pod względem technicznym. Stosują tak zwane diody organiczne, które tworzą piksele. Świecą one niezależnie od siebie, dzięki czemu zapewniają głęboką czerń, a również doskonałą jakość odcieni. Należałoby pamiętać jednakże, iż telewizory OLED są niezwykle drogie (np. zakup LG OLED65B6J to wydatek na poziomie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych), przez co w dalszym ciągu są one mniej popularne aniżeli modele LCD i LED.

Wielkość ekranu oraz format – Full HD lub Ultra HD?

Dla wielu osób sprawą ważną jest wielkość wyświetlacza poda w calach. Warto ją dobrać do odległości, z której będzie oglądać telewizor. W pierwszym wypadku konsumenci winni poszukiwać oznaczeń typu HD Ready, które oznaczają, iż telewizory są w stanie obsłużyć materiały klasy HD. W wypadku urządzeń o relatywnie małej przekątnej ekranu (do 42 cali), rozdzielczość HD (1366×768) okaże się wystarczają – w większych telewizorach warto korzystać z technologii Full HD (1920×1080), jaka gwarantuje po prostu doskonalszej klasy obraz.

Na najwięcej liczyć możemy jednakże w wypadku urządzeń 4K Ultra HD (3840×2160). Gwarantują tworzenie bardzo precyzyjnego obrazu, więc warto pomyśleć o ich zakupie. Niewątpliwie sama rozdzielczość nie starczy – musimy bowiem odnaleźć filmy oraz programy, jakie w takich technologiach są emitowane.

telewizor led w salonie

Zakrzywiony ekran – czy warto?

Jaki czas temu dużą sławą cieszyły się telewizory typu Curved, więc charakteryzujące się krzywym ekranem. Dzięki takiej technologii, możliwe staje się zwiększenie powierzchni, na której pokazywany jest ekran – taki typ ekranu zwiększa także widoczność i likwiduje kłopot nieproporcjonalnego podświetlenia. Zabieg ten prowadzi również do wizualnego powiększenia ekranu.

Wydaje nam zatem większy aniżeli jest w rzeczywistości. Pamiętać należy jednakże o tym, iż z wszystkich tych korzyści skorzystamy tylko wtedy, kiedy będziemy siedzieć na wprost ekranu oraz w odpowiedniej odległości (nie za daleko). Telewizory Curved są zatem zalecane dla jednej, najwyżej dwóch osób. Przy większej liczbie oglądających, pojawiają się kłopoty z widocznością.

Podnieś wygodę używania – akcesoria TV

Na koniec warto wspomnieć o przydanych akcesoriach, jakie pozwalają na czerpanie jeszcze większej radości z oglądania telewizora. Spośród nich wymienić można chociażby okulary 3D, profesjonalne, bardziej innowacyjne wersje pilotów, rozmaitego typu wieszaki oraz zaczepy pozwalające między innymi zamontować telewizor na ścianie lub chociażby wszystkie głośniki oraz soundbary.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here