Telewizja satelitarna czy naziemna telewizja cyfrowa?

0
1666

Ach ten XXI wiek. Przyniósł nam rewolucję telekomunikacyjną i świetnej jakości produkcje filmowe. Razem z niesamowitym postępem technologii komputerowych ulepszono znacznie telewizję. Jeszcze w latach 80. popularna kablówka była bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych. Telewizja satelitarna przyniosła “małą” i “nieistotną” rewolucję. Była tym, czym obecnie jest internet. Otworzyła okno na świat z każdego domu wyposażonego w zestaw satelitarny z czaszą. Anteny pozwalały na odbiór każdego kanału nawet z najbardziej odległych fragmentów świata. Nagle Amerykanin mógł swobodnie oglądać mistrzostwa Indii w krykieta (nie żeby to robił..) W Polsce parę lat temu wprowadzono naziemną telewizję cyfrową – alternatywę dla kodowanych programów kablowych lub satelitarnych. Nagle okazało się, że bezpłatnie można odbierać parędziesiąt kanałów (w tym w jakości HD). Obie telewizje mają swoje wady i zalety. Zobaczmy, którą warto wybrać.

Naziemna telewizja cyfrowa

Naziemna telewizja cyfrowa jest obecnie jedyną bezpłatną opcją do odbioru sygnału telewizyjnego. Tradycyjne odbiorniki niestety nie będą w stanie odebrać sygnału. Dobra wiadomość jest taka, że praktycznie każdy telewizor może odbierać sygnał DVB-T. Należy jednak liczyć się z kosztami zakupu dekodera (około 60 zł) i anteny. Co więcej, jeśli mieszkamy blisko nadajnika, to sprawdzi się nawet stara antena siatkowa! Dekoder pozwala na przetworzenie sygnału zebranego przez antenę i nawet 40-letni Panasonic pamiętający jeszcze Gierka będzie całkiem nieźle prezentował wieści z kraju i ze świata. Wiem,o czym mówię, bo sam “ożywiłem” swój telewizor na potrzeby ostatnich mistrzostw i serdecznie polecam taką opcję. Jak wiemy, na rynku mamy telewizory nowej generacji ze smart tv. Mają one wbudowane dekodery, co znacznie ułatwia sytuację. Jeśli chcemy odbierać telewizję, to wystarczy nam antena dvb-t.

Wybór anteny dvb-t

Sam wybór anteny może przysporzyć problemy, ale w ośrodkach miejskich sprawdza się zwykle mała antena pokojowa, która kupimy za mniej niż 50 zł. Co więcej, w blokach montuje się anteny zbiorcze, do których bardzo łatwo się podpiąć. W praktyce oznacza to, że jedyna rzecz, która powinna być dokupiona, to odpowiednio długi kabel antenowy. Pamiętajmy, by sprawdzić zawsze moc sygnału i odległość od nadajnika. Przy dalszych odległościach stosuje się kierunkowe anteny dvb-t ze wzmacniaczem sygnału. Jest to już większy koszt, ale przynajmniej mamy pewność, że bez problemu odbierzemy wszystkie multipleksy w odpowiedniej jakości.

Telewizja satelitarna

Telewizja satelitarna już na samym początku jest znacznie droższym rozwiązaniem. Operatorzy tacy jak nc+ nowych klientów traktują…średnio. Trzeba płacić słone kwoty co miesiąc, a na samym początku dochodzą koszty montażu odpowiedniej anteny satelitarnej i całego zestawu satelitarnego. Zaletą jest oczywiście fakt, że montują go profesjonaliści. Niestety ceny pakietów satelitarnych porażają. Za wysokimi kosztami idzie jednak jakość. Tylko dzięki satelicie obejrzymy w Polsce rozgrywki NBA czy Premier League w jakości 4k. Dla maniaka sportowego to prawdziwa gratka. To samo dotyczy kinomanów, którzy z pewnością nie obraziliby się, gdyby mieli HBO w pakiecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here