Płytki drukowane – co warto o nich wiedzieć?

0
1006

Płytki drukowane, nazywane również płytkami PCB, to urządzenia stosowane w najróżniejszych branżach. Znajdują zastosowanie w rozmaitych sprzętach elektronicznych oraz tych, w których elektronika stanowi jedynie część ich konstrukcji. Wymienić należy między innymi wszelkie sprzęty zaliczane do kategorii artykułów gospodarstwa domowego – pralki, zmywarki, ekspresy do kawy oraz liczne inne. Szczególnie te sprzęty, w których budowie znajduje się programator pozwalający na wprowadzenie ustawień za pomocą interfejsu, nie mogą funkcjonować bez zastosowania specjalnych płytek drukowanych.

Płytki drukowane – elektronika dla gospodarstwa domowego i nie tylko

O tym, że zastosowanie płytek drukowanych zwiększa się z roku na rok, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy zauważyć, że co roku rośnie liczba sprzętów elektronicznych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Ponadto, niektóre z tradycyjnych sprzętów – takich jak sokowirówki czy ekspresy – są dziś wyposażone w specjalne programatory pozwalające na precyzyjną regulację ich ustawień. Za tym wszystkim idzie oczywiście wzrost użycia płytek drukowanych.

Płytki drukowane nadają się do wykorzystania w czasie tworzenia rozmaitych układów elektronicznych, zarówno tych o prostej konstrukcji, jak i bardziej skomplikowanych. Ponieważ od działania płytki drukowanej zależy przydatność całego urządzenia, powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Zazwyczaj, wykorzystuje się w tym celu materiał izolacyjny (zwany dielektrykiem), który pokryty jest specjalną folią przewodzącą (wykonywaną prawie zawsze z miedzi). W budowie płytki znajdują się ścieżki miedziane oraz pady (czyli pola lutownicze), które składają się wraz z pozostałymi elementami na całość układu elektrycznego.

Najważniejsze parametry płytek drukowanych

Oceniając jakość danej płytki, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Podzielić je można na następujące grupy.

Pierwszą będzie ilość warstwa składających się na daną płytkę. Znajdziemy zarówno płytki jedno, jak i dwu- bądź wielowarstwowe.

Kolejną ważną cechą jest materiał wykonania. Znajdziemy między innymi płytki wykonane ze specjalnych stopów na bazie aluminium, teflon, a także FR4 i CEM.

Grubość płytek to kolejny istotny parametr. Ma on niezwykle duże znaczenie w przypadku urządzeń o niedużych gabarytach. Wymienić należy: płytki grube (od 1,5 milimetra wzwyż), cienkie (od 0,2 do nawet 0,5 milimetra) oraz elastyczne (poniżej 0,1 milimetra).

Gdzie kupować płytki drukowane dobrej jakości?

Ponieważ wykonanie płytki drukowanej jest niezwykle skomplikowanym procesem, warto sięgać po te, pochodzące od sprawdzonych i zaufanych dostawców. Szczególnie warta polecenia jest oferta sklepu internetowego: https://sklep.avt.pl/, dedykowana samodzielnym, jak i profesjonalnym pasjonatom elektroniki.

Oferowane w nim płytki drukowane wykonane zostały za pomocą specjalistycznej obróbki mechanicznej, chemicznej oraz poddane kontroli elektroniczno-optycznej. Dzięki temu, parametry oferowanych płytek drukowanych są na wysokim poziomie, a ich praca przebiega prawidłowo i stabilnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here