NFC – komunikacja nowej generacji

NFC to nowoczesna technologia komunikacyjna, stosowana w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych. Często nazywana jest po prostu komunikacją bliskiego zasięgu. Działa w oparciu o fale radiowe wysokiej częstotliwości, które pozwalają na wymianę danych pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w niedużej odległości. Zazwyczaj urządzenia zawierające technologię NFC mogą się łączyć, gdy znajdują się w odległości ok. 20 cm od siebie. Mogą się one komunikować z kartami, czytnikami, a także innego rodzaju urządzeniami wyposażonymi w technologię NFC.

Technologia NFC – kiedy jest stosowana?

Technologia NFC to nowy rodzaj technologii komunikacyjnej, która odbywa się bez użycia przewodów. Przypomina pod tym względem tradycyjny i nieco już przestarzały system Bluetooth, od którego różni się jednak kilkoma istotnymi szczegółami. Przede wszystkim, urządzenia wyposażone w technologię NFC działają zdecydowanie lepiej i szybciej; nawiązywane przez nie połączenia działają bez większych zakłóceń w wysokiej jakości.

Aparatura z komunikacją NFC funkcjonuje zazwyczaj w dwóch różnych trybach. Pierwszym jest tryb pasywny, w trakcie którego urządzenie tworzy nieduże pole elektromagnetyczne, modulowane przez odbierające je urządzenie. Tryb aktywny polega na naprzemiennej komunikacji dwóch urządzeń.

Technologię NFC stosuje się najczęściej w różnego rodzaju urządzeniach elektrycznych – takich jak przekaźniki zegarowe, zegary elektroniczne, termostaty elektroniczne i inne. Mogą one być konfigurowane poprzez zwykły system Android z telefonem komórkowym. Zdecydowana większość dostępnych obecnie telefonów wyposażonych jest właśnie w ten typ technologii. Najczęściej, korzystamy z niej przy wykonywaniu płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu. Konfiguracja danego urządzenia odbywa się poprzez zbliżenie do niego uruchomionego telefonu komórkowego, na którym zainstalowano odpowiednią aplikację. Konfiguracja odbywa się automatycznie, ustawiając takie podstawowe dane jak aktualna godzina, data, strefa czasowa, szerokość geograficzna oraz inne.

Urządzenia z wbudowaną technologią NFC

Wśród dostępnych urządzeń wyposażonych w technologię NFC znajdują się między innymi zegary sterujące. Są one szczególnie często stosowane w różnego rodzaju budynkach – zarówno mieszkalnych, jak i pracowniczych, gospodarczych, przemysłowych i innych. Dzięki nim, możliwe jest automatyczne sterowanie systemem osłonowym w danym budynku (opuszczanie i podnoszenie rolet) czy systemem oświetleniowym (automatyczne włączania i wyłączanie światła) bez potrzeby instalowania czujnika światła. Zegar sterujący uruchamia działanie konkretnego mechanizmu w oparciu o pobierane szczegółowe dane geograficzne. Dzięki temu ich działanie jest obarczone zdecydowanie mniejszym ryzykiem błędu niż w przypadku innych systemów.

Technologia ta stosowana jest także w przekaźnikach czasowych, które również mogą sterować działaniem określonych systemów – na przykład osłonowych lub oświetleniowych. Na podstawie pobieranych danych pogodowych, uruchamiają lub wyłączają działanie konkretnego systemu. Dzięki temu, przekaźniki czasowe mogą automatycznie zapalać światło, gdy ilość dostających się do środka budynku promieni słonecznych się zmniejsza, lub uruchamiać systemy osłonowe na okna o poranku.

Gdzie kupić urządzenia wyposażone w technologię NFC?

Wśród dostępnych dostawców technologii NFC, warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu internetowego Hazbi, dostępną na stronie: http://hazbi.com/. Wśród oferowanych produktów znajdziemy elektroniczne termostaty, zegary tygodniowe, zegary sterujące, przekaźniki zegarowe oraz wielofunkcyjne przekaźniki nadzorcze. Urządzenia te przeznaczone są do stosowania zarówno w gospodarstwach domowych jak i biurach, fabrykach czy budynkach użyteczności publicznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here