Na co zwrócić uwagę przy wyborze oscyloskopu?

Oscyloskop to urządzenie pozwalające przekształcić energię elektryczną w światło. Dzięki oscyloskopowi możliwa jest obserwacja, zobrazowanie i zbadanie przebiegu zależności pomiędzy dwiema wielkościami elektrycznymi. Decydując się na konkretny oscyloskop, warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz czym się kierować przy wyborze.

Jak działa oscyloskop?

Oscyloskop to podstawowy przyrząd pomiarowy w pracowni elektronika. Główną ideą działania oscyloskopu jest uzyskanie wizualizacji sygnału elektrycznego. Ze względu na rodzaj budowy oscyloskopy dzielą się na analogowe, analogowo-cyfrowe oraz cyfrowe. Obecnie najczęściej budowane są oscyloskopy cyfrowe, których zasada działania polega na pobieraniu poszczególnych próbek badanego sygnału, a następnie zapisaniu ich w postaci cyfrowej. Odczytywany z pamięci sygnał wyświetlany jest na ekranie. Zaletami oscyloskopów cyfrowych są możliwość zapamiętania, a następnie przesłania sygnałów na duże odległości, możliwość matematycznej obróbki zapisanych sygnałów, a także możliwość sprzęgania oscyloskopu z różnymi systemami pomiarowymi. Główne parametry oscyloskopów cyfrowych to:

  • pasmo częstotliwości powtarzalnych procesów,
  • pasmo częstotliwości jednorazowych przebiegów,
  • zdolność rozdzielcza w kierunki osi pionowej oraz poziomej,
  • maksymalna częstotliwość próbkowania,
  • pojemność i liczba buforów przeznaczonych do przechowywania próbek obserwowanych przebiegów.

Ważne parametry oscyloskopu

Dostępne na rynku oscyloskopy różnią się od siebie pod względem dużej liczby parametrów. To one w głównej mierze determinować będą przeznaczenie i jakość urządzenia. Warto przyjrzeć się takim parametrom jak częstotliwość próbkowania, czas narastania, pamięć, częstotliwość odświeżania, sposób wyzwalania i pasmo przenoszenia. Istotnym elementem jest także liczba kanałów oscyloskopu, którą należy dobrać zgodnie z potrzebami. Aktualnym standardem stosowanym przez producentów są oscyloskopy z dwoma lub czterema kanałami. Ponadto oscyloskop cyfrowy może być wyposażony w ekran cyfrowy, który zapewnia dokładniejsze wskazanie i łatwiejszy odczyt oraz złącza umożliwiające podłączenie klawiatury i myszy USB, co wspomaga sterowanie funkcjami. Zaawansowane oscyloskopy mogą zostać także podłączone do internetu za pośrednictwem złącza LAN. W codziennym użytkowaniu przydatne okazują się możliwości pomiarów automatycznych, funkcje do analizy sygnałów oraz intuicyjność zainstalowanego oprogramowania.

Czytaj także: Jak działa czujnik Halla?

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here