Jakie informacje zdradza adres IP o użytkowniku?

Adres IP (z ang. Internet Protocol) umożliwia nam nawiązywanie komunikacji z innymi urządzeniami podłączonymi do sieci. Gdyby nie on, nie mielibyśmy możliwości połączyć się z Internetem przy pomocy naszego komputera lub innego urządzenia, z którego korzystamy. Każdy adres zawiera w sobie pewne informację, na podstawie których można, mniej lub bardziej dokładnie, zidentyfikować użytkownika. W jaki sposób? Zaraz się o tym przekonamy.

Co to jest i jak wygląda adres IP?

Adres IP to unikalny numer, który jest identyfikatorem danego komputera lub innego urządzenia podłączonego do Internetu. Może on zostać także przypisany do całej sieci lub do smartfona, drukarki czy też kamery monitoringu miejskiego.

Adres IP zapisywany jest w postaci czterech liczb oddzielonych kropkami, np.: 91.192.50.255. Początkowe liczby oznaczają adres danej sieci, a końcowe identyfikują tzw. hosta, czyli konkretnego urządzenia podłączonego do sieci.

Wyróżniamy dwa rodzaje adresów IP:

  • stałe
  • zmienne

Statyczne (stałe) adresy IP nie zmieniają się nigdy i są przypisane do konkretnego komputera lub innego urządzenia

Dynamiczne (zmienne) adresy IP przypisywane są do danego urządzenia automatycznie, w momencie  nawiązania  przez nie połączenia z Internetem. W przeciwieństwie do adresów stałych, dynamiczne zmieniają się co 24 godziny lub po ponownym połączeniu się z siecią.

Nasz adres IP w Internecie

Za każdym razem, gdy odwiedzamy jakąś stronę internetową czy nawet wysyłamy wiadomość przy użyciu poczty elektronicznej, ujawniamy swój adres IP. Jest to niezbędne, gdyż w innym przypadku serwer danej strony internetowej nie miałby pojęcia, gdzie ma skierować odpowiedź na dane zapytanie. Każde nasze działanie pozostawia więc jakiś ślad w Internecie. Nie da się tego uniknąć, ale bez większego problemu go zamaskować. O tym jednak poczytamy nieco później.

Czego możemy dowiedzieć się z adresu IP?

Adres IP jest naszym identyfikatorem w Internecie. Nie warto się jednak obawiać. W rzeczywistości sam fakt, ze ktoś inny go poznał, wcale nie musi wiązać się z jakimiś konsekwencjami. Wszystkie dostępne w Internecie serwisy, umożliwiające namierzenie czyjegoś IP, pokazują jedynie lokalizację dostawcy lub serwera, skąd Internet udostępniany jest do naszego domu. Może to być np. większe miasto, w którym firma jest zarejestrowana, lub, w przypadku osiedlowego dostawcy, miejsce, gdzie znajduje się serwer. Takie narzędzia znajdziesz na tej stronie https://www.dobryvpn.pl/, gdzie możesz je przetestować.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku odpowiednich służb, które wyposażone są w specjalistyczny sprzęt oraz posiadają szereg dodatkowych uprawnień. Zlokalizowanie adresu IP nie jest dla nich dużym wyzwaniem, o ile tylko nie jest on ukryty np. przy pomocy serwera VPN.

Posiadanie czyjegoś adresu IP nie oznacza również, że możemy bez problemów włamać się do danego urządzenia. Jest to po prostu fizycznie niemożliwe. Jedynym wyjątkiem są stałe, dedykowane adresy IP, ale większość użytkowników Internetu nie ma potrzeby z nich korzystać.

Właściciele statycznych (publicznych) adresów IP, jak sama nazwa wskazuje, posiadają tylko jeden adres, przypisany na stale do konkretnego urządzenia. Poznanie go pozwoli innym ludziom przeprowadzać ataki, korzystając z luk w zabezpieczeniach. Przykładem takiej sytuacji mogą być np. ataki DDoS, polegające na bombardowaniu danego użytkownika pakietami danych, mającymi zadanie przeciążyć jego połączenie internetowe.

Większość użytkowników Internetu posiada zmienny adres IP, dzięki czemu mogą czuć się nieco bardziej bezpieczni. Warto jednak pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń. Jak głosi stare powiedzenie: „przezorny zawsze zabezpieczony”.

Jak ukryć nasz adres IP?

Każdy z nas może bez problemu ukryć swój prawdziwy adres IP. Można to zrobić na kilka różnych sposobów.

Pierwszą z metod jest skorzystanie z serwerów proxy. Zazwyczaj mają one formę stron www, na których musimy wkleić adres odwiedzanej witryny w Internecie. Bramka przekieruje nas na nią, przedstawiając nas pod innym adresem IP niż ten, z którego w rzeczywistości korzystamy. Rozwiązanie to ma jednak sporo wad i powoli zaczyna się od niego odchodzić.

Dużo lepszym sposobem jest skorzystanie ze specjalnej przeglądarki TOR, której zadaniem jest losowe rozproszenie dobrze zaszyfrowanych danych, tak by nawet ewentualne przechwycenie części informacji nie pozwoliło dowiedzieć się niczego o przesyłanej informacji ani o osobach, pomiędzy którymi wymieniane były dane. Rozwiązanie to jest jednak dość powolne w działaniu.

Ostatnim, dla wielu najlepszym, sposobem jest skorzystanie z serwerów VPN. Ich zadaniem jest stworzenie bezpiecznego połączenia i zaszyfrowanie wymienianych danych. Odwiedzane przez nas strony otrzymują wtedy adres IP serwera, z którego korzystamy, podczas gdy nasz prawdziwy pozostaje ukryty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here