Jak walczyć ze smogiem

Smog w Polsce zbiera coraz większe żniwa, jeśli chodzi o osoby, które zmarły wskutek narażenia na zanieczyszczone powietrze. Polskie miasta plasują się w czołówce niechlubnego rankingu na najbardziej zanieczyszczone miasta na terenie Unii Europejskiej. Smog to cichy zabójca, z którym trzeba podjąć skuteczną walkę. Coraz więcej miast wprowadza zakaz palenia węglem i drewnem, a liczba akcji społecznych propagujących ograniczenie emitowania spalin samochodowych z każdym rokiem wzrasta. Każdy z nas może walczyć ze smogiem prostymi środkami, które nie wymagają poważnych rewolucji. Zatem co zrobić, by przyczynić się do redukcji smogu?

Czym jest smog?

Może zacznijmy od tego, co to w zasadzie jest smog. Sama nazwa pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). Jak nietrudno się domyślić, smog jest właśnie mieszanką mgły, dymu i innych substancji trujących, których sami jesteśmy autorami. Ogrzewanie mieszkań piecami węglowymi, działalność zakładów przemysłowych, spaliny samochodowe. To wszystko przyczynia się do znacznego obniżenia jakości powietrza. Smog jest najbardziej widoczny i odczuwalny podczas bezwietrznej, słonecznej pogody, kiedy mamy wrażenie, że powietrze „stoi”.

Wpływ smogu na nasze zdrowie

Ilość substancji toksycznych zawartych w smogu może skutecznie zniechęcić do wychodzenia z domu. Smog nie zabija od razu, jednak długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może być opłakana w skutkach. Związki trujące znajdujące się w mieszance smogowej przyczyniają się do powstawania chorób układu oddechowego jak astma czy przewlekłe zapalenie oskrzeli, ale nie tylko. Narażony jest również układ krwionośny i nerwowy, a ryzyko zachorowania na nowotwór płuc drastycznie wzrasta.

Jak walczyć ze smogiem na zewnątrz?

Wystarczy zmienić kilka nawyków w swoim życiu, aby przyczynić się do jakości powietrza, którym oddychamy na co dzień wychodząc do pracy czy do szkoły. Warto przerzucić się z samochodu na środki transportu publicznego jak tramwaje czy pociągi. W ten sposób ograniczymy ilość spalin samochodowych. Warto również zamienić piece węglowe na piece zasilane alternatywnymi źródłami energii: piecami elektrycznymi lub gazowymi.

Jak walczyć ze smogiem w domu?

Choć wydaje się, że zacisze domowe wolne jest od smogu, nie jest to niestety prawda. Smog dostaje się do mieszkań praktycznie codziennie, dlatego warto zadbać o jakość powietrza w swoich czterech kątach. Oczyszczacz SHARP to doskonały sposób na to, aby zapewnić całej swojej rodzinie powietrze wolne od związków trujących. Na szczególne wyróżnienie zasługuje model SHARP UA-HG60E-L, który łączy w sobie funkcję oczyszczacza powietrza z nawilżaczem. Posiada 6 czujników, które pozwalają zoptymalizować jakość powietrza w całym mieszkaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here