Jak często i dlaczego należy kalibrować alkomat

Alkomaty to urządzenia pozwalające na szybkie zbadanie swojej trzeźwości. W kilka sekund wskazują stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, dzięki czemu można się szybko zorientować, czy możemy prowadzić samochód lub przystąpić do pracy. Aby urządzenie wskazywało zawsze prawidłowy wynik, należy je poddawać okresowej kalibracji. Jest to czynność serwisowa, która musi być wykonywana w różnych odstępach czasowych, w zależności od rodzaju posiadanego alkomatu.

Różne typy podręcznych alkomatów

Na rynku można znaleźć alkomaty działające w różny sposób. Najpopularniejsze odmiany to urządzenia posiadające czujniki półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Te pierwsze są mało precyzyjne, a na rezultat pomiaru mogą mieć wpływ różne substancje poza alkoholem, na przykład, leki lub spożywane wcześniej posiłki. Alkomaty elektrochemiczne są dokładniejsze i wykrywają wyłącznie molekuły alkoholu. Dlatego tego rodzaju sprzęt jest stosowany również przez Policję.

Regularny serwis i kalibracja

Każdy model alkomatu musi zostać poddany okresowej kalibracji. W przeciwnym razie jego pomiary z czasem staną się niedokładne i niemiarodajne. Biorąc pod uwagę budowę, jaką mają alkomaty kalibracja musi być wykonywana w różnych odstępach czasowych.

Urządzenia wyposażone w sensory półprzewodnikowe muszą być kalibrowane co około 200 pomiarów lub 6 miesięcy. Alkomaty elektrochemiczne można poddawać czynnościom serwisom średnio co 500 pomiarów lub okres 12 miesięcy. W związku z tym koszty eksploatacyjne alkomatów elektrochemicznych są mniejsze. Ponadto są to urządzenia charakteryzujące się większą dokładnością bez względu na warunki, w których pracują.

Trwałość i bezpieczeństwo

Serwisowanie jest konieczne w celu uzyskania wiarygodnych wyników w całym okresie użytkowania. Uwzględniając właściwości czujników wbudowanych w alkomaty, kalibracja powinna być uzupełniona o prawidłowy sposób obsługi i przechowywania urządzeń. W szczególności trzeba pamiętać, aby nie wykonywać pomiaru natychmiast po spożyciu alkoholu. Ponadto należy na bieżąco kontrolować stan rozładowania baterii.

Alkomaty nie powinny być narażone na działanie zmiennych temperatur, dlatego nie należy ich przechowywać w miejscach takich jak bagażnik lub schowek samochodowy. Zawsze warto korzystać natomiast z opakowania lub etui dostarczonego przez producenta. W ten sposób alkomat będzie zawsze gotowy do użycia, a wyniki widoczne na wyświetlaczu będą miarodajne. Przy zachowaniu prawidłowych warunków, w jakich powinny być przechowywane alkomaty, kalibracja będzie czynnością potwierdzającą możliwość uzyskania prawidłowych wyników i zapewnienia bezpieczeństwa na drodze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here