Druk 3D w medycynie

Innowacyjna technologia już dawno wkroczyła do medycyny. Okazuje się, że jednym z najczęściej używanych instrumentów w tej dziedzinie są drukarki 3D. Nie służą one oczywiście do drukowania leków, specjalistycznej aparatury czy narzędzi, które muszą być optymalnie precyzyjne, ale z powodzeniem nadają się do drukowania poszczególnych komponentów, szablonów czy przedoperacyjnych modeli narządów. Sprawdź, jak dzięki drukarkom 3D rozwija się nowoczesna medycyna. 

Przedoperacyjne modele 3D

Drukowane w formacie 3D modele poszczególnych narządów ludzkiego ciała pozwala kształcić najlepszych specjalistów. Nowoczesne drugi są doskonałe, aby ćwiczyć na nich wszelkie zabiegi i operacje chirurgiczne, co w znaczny sposób minimalizuje ryzyko ich niepowodzeń. Dzięki nim z powodzeniem można studiować każdą jednostkę chorobową. Jak potwierdzają eksperci z https://enoztech.pl/, drukarkom 3D przypisuje się ogromne zasługi w szczególności w ramach profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób onkologicznych. 

Implanty 3D

Chociaż stosowanie implantów 3D nie jest jeszcze w medycynie powszechne, to już na całym świecie przeprowadzono mnóstwo zabiegów z ich zastosowaniem. Uznaje się również, że nowoczesne rozwiązania trójwymiarowego druku już niedługo staną się w tym zakresie standardem. 

Czy wiesz, że do najbardziej udanych i tych najbardziej spektakularnych operacji z zastosowaniem implantu 3D zalicza się ta, w trakcie której dokonano przeszczepu implantu czaszki? Warto przy tym zaznaczyć, że implant zajmował aż 75% jej powierzchni. 

Druki 3D w stomatologii 

Drukarki 3D z powodzeniem wykorzystuje się już powszechnie w stomatologii. Dzięki nim tworzone mogą być nie tylko szablony pod implanty, ale również same implanty. Druki 3D świetnie sprawdzają się również w ramach projektowania protez. 

Zalety drukowania 3D w medycynie 

Druki 3D są tanie. Co więcej, szablony można wykorzystywać wielokrotnie, można je dowolnie modyfikować, tworzyć z różnych materiałów, o różnej wielkości i precyzyjnym kształcie. Te najnowocześniejsze drukarki 3D dobrze nadają się w ramach nie tylko autorskich, jednorazowych produkcji, ale także tych masowych. 

Tworzenie opakowań leków, niskobudżetowe protezy, implanty, modele organów i komórek chorobowych, to tylko niektóre z wyrobów, jakie udaje się stworzyć przy zastosowaniu innowacyjnego urządzenie do trójwymiarowego drukowania. 

Specjaliści uznają, że to tylko kwestia czasu, aby standardowe maszyny produkcyjne czy praca ludzkich rąk została zastąpiona drukiem 3D. Już dzisiaj drukarki 3D są stosowane w większości placówek medycznych, w klinikach, przychodniach oraz szpitalach i spełniają swoje zadanie na różnych oddziałach specjalistycznych. Szczególne zasługi przypisuje się drukom 3D w ortopedii i onkologii oraz stomatologii. Wydaje się, że inwestycja w nowoczesną drukarkę 3D jest dzisiaj jedną z najbardziej pożądanych w ramach rozwoju medycyny w ogóle, biorąc pod uwagę cały świat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here