Dioptromierze – ważny element wyposażenia w gabinecie okulistycznym

0
820

Dioptromierz to przyrząd służący do pomiaru siły refrakcyjnej oka. Zadanie to wykonuje się, świecąc światłem w oko i mierząc, jak bardzo światło to zakrzywia się, gdy dociera do oka. Stopień zgięcia zależy od zdolności refrakcyjnej oka, która jest miarą tego, jak dobrze narząd wzroku jest w stanie skupiać światło.

Co to jest dioptromierz? Podstawowe informacje

Dioptromierz to przyrząd służący do pomiaru mocy soczewki lub krzywizny powierzchni. Jego pierwotna wersja została wynaleziona jeszcze w XIX wieku przez francuskiego fizyka i matematyka Jeana Baptistea Josepha Delambrea (1811 rok). Wówczas był on stosowany głównie w astronomii. Obecnie urządzenie to pomaga w wykrywaniu chorób oczu, umożliwiając monitorowanie stanu zdrowia układu wzrokowego pacjenta.

Dioptromierz składa się z teleskopu, źródła światła i detektora. Pierwszy z tych elementów służy do nakierowania źródła światła na oko. Drugi z nich umożliwia naświetlenie oka. Z kolei detektor jest wykorzystywany w celu pomiaru, jak bardzo światło jest ugięte, gdy dociera do oka.

Dioptromierz to urządzenie, które służy lekarzowi okuliście do pomiaru:

  • krótkowzroczności – krótkowzroczność to stan, w którym oko nie może prawidłowo skupiać światła,
  • nadwzroczności – jest to przeciwieństwo krótkowzroczności, które sprawia, że oko skupia światło zbyt mocno.

Poprzez zmierzenie tego, jak bardzo światło jest zakrzywione, gdy wpada do oka, dioptromierz pomaga określić, czy dana osoba cierpi na krótkowzroczność lub nadwzroczność.

Oprócz tego w niektórych sytuacjach dioptomierze mogą również pomóc uniknąć chorób oczu, wykrywając pierwsze symptomy takich schorzeń problemów układu wzrokowego jak na przykład jaskra i zaćma. Wcześnie wykryte choroby można skutecznie leczyć i zapobiegać ich rozwojowi.

Dioptomierz okulistyczny może również pomóc wykryć poważniejsze schorzenia, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej i retinopatia cukrzycowa, które w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do ślepoty, jeśli nie są odpowiednio leczone.

Z uwagi na liczne zalety tego urządzenia oraz fakt, że dzięki jego użyciu można zdiagnozować jedne z najczęściej występujących wad wzroku, dioptromierz jest sprzętem powszechnie wykorzystywanym w profesjonalnych gabinetach okulistycznych.

Dioptomierze – jakie urządzenia są dostępne w naszym sklepie? Oferta sklepu MDT Kraków

Jeśli chodzi o urządzenia z kategorii „dioptromierze„, w ofercie MDT Kraków można znaleźć takie produkty jak na przykład:

  • Dioptromierz HAYNE H911,
  • Dioptromierz Komputerowy TL-6000,
  • Dioptromierz Komputerowy TL-7000.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here