Android czy iOS - co wybrać?

Wybierając telefon jednym z ważniejszych parametrów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, jest system operacyjny. Dwa najpopularniejsze na świecie to iOS oraz Android. Polska nie jest w tym zestawieniu wyjątkiem – to właśnie smartfony z tymi oprogramowaniami są najczęściej wybierane. Przeciwnicy i zwolennicy każdego z nich toczą zaciekłe boje, by udowodnić , który z nich jest lepszy. Przedstawimy poniżej kilka kwestii, byście mogli dokonać własnej oceny.

Jakość systemu

Przez wiele lat ucierało się, że iOS to o wiele lepsze rozwiązanie ze względu na jakość użytkowania. Przejrzystość, duże bezpieczeństwo danych, możliwość szybkiego podłączenia oraz współpracy z innymi produktami Apple – to wciąż są jego główne zalety. Szybka optymalizacja oraz brak zawieszania się powodują, że miliony osób chcą go mieć w swoim posiadaniu. Minusem jest to, że nie można go personalizować tak bardzo jak Android. Polska wie o tym doskonale, co w połączeniu z niższą ceną sprzętów z Androidem, stawia go na pierwszym miejscu w naszym kraju. Specjaliści podkreślają, że iOS rządzi się sam i tam możliwości ingerencji  w software są o wiele mniejsze. Dawniej zarzucano Androidowi zbyt słabe bezpieczeństwo danych – i choć wciąż nie jest ono na tak wysokim poziomie, jak w produktach Apple, to w ostatnich latach twórcy „zielonego duszka” poczynili w tym względzie znaczne postępy.

Aplikacje

Zarówno szukając aplikacji w Google Play czy w App Store, natrafimy na darmowe, jak i płatne apki. O wiele większą ich ilość posiada rzecz jasna Android, przez co te na iOS wygenerowały dla swojego producenta większe zyski w 2017 roku. Może być to spowodowane tym, że większa różnorodność to większa konkurencja. Aplikacji jest coraz więcej, spędzamy na nich coraz więcej czasu – dla niektórych użytkowników więc lepiej jest wydać pieniądze i otrzymać dopieszczoną aplikację niż ściągać wiele, które nas nie zadowolą. Aby zapobiec temu zjawisku, dobrze jest śledzić media branżowe, testujące oraz polecające różne aplikacje, takie jak https://android.com.pl/ (wbrew pozorom – to portal nie tylko dla „androidowców”).

Cena smartfona

W zależności od tego czy wybierzemy Iphona czy inny smartfon z Androidem, na pewno zauważymy znaczącą różnicę w cenie. Produkty od Apple są o wiele droższe, jednak producent gwarantuje, że za ceną stoi wysoka jakość oraz bezpieczeństwo. Wiemy jednak, że wydanie kilku tysięcy złotych na nowy model dla jednego będzie niepotrzebnym i niezrozumiałym wydatkiem, dla drugiego po prostu inwestycją w bezpieczeństwo i wygodę, która szybko się mu zwróci.

Ze smartfonami z zainstalowanym Androidem sprawa jest bardziej zróżnicowana – znajdziemy zarówno modele tańsze, jak i droższe. Takie od kilkuset złotych po te za kilka tysięcy. Jest to dobra wiadomość dla osób, które chcą dostać dobry telefon, a zarazem mają ograniczony budżet. Między innymi dlatego Android w Polsce jest tak bardzo popularny i wydaje się, że iOS szybko go nie doścignie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here