telewizor

Przychodzi czas zakupu nowego telewizora, odwiedzamy jeden z wielu marketów i naszym oczom okazuje się multum możliwości. Dobierając telewizor, nie powinniśmy jedynie kierować się ceną oraz jego rozmiarem. Jednym z kluczowych parametrów telewizora jest matryca, to od niej będzie zależała jakość wyświetlanego obrazu.

Technika OLED daje zupełnie nowe możliwości w wyświetlaniu obrazu, filmowa jakość nieporównywalna ze zwykłymi telewizorami. Dużą wadą będzie cena, telewizor OLED będzie kosztował od 4 tysięcy złotych. Na szczęście cena zmierza w dół, teraz można je nabyć o wiele taniej niż jeszcze rok temu.

Na czym polega ta nowoczesna technologia OLED?

W telewizorach, jak i smartfonach wyświetlacze OLED wykorzystują organiczne diody. Za każdy piksel odpowiada niezależna dioda. OLED dzięki sterowaniu poszczególnymi pikselami daje nam niemal nieskończony kontrast i głęboką czerń. Najlepszy efekt będzie dawało to w wyciemnionych pomieszczeniach. Tam ekrany z technologią OLED pokażą swoją największą zaletę.

telewizor oled

Podstawową różnicą pomiędzy ekranami wykorzystującymi OLED a telewizorami LED jest taka, że ten pierwszy nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Światło jest wydzielane samodzielnie. Właśnie dzięki temu każdy piksel działa odrębnie. Kolejnymi zaletami telewizorów OLED jest czas reakcji, który jest równy mikrosekundom. Tym parametrem zdecydowanie przewyższa wszystkie modele w technologi LED.

Brak degradacji kolorów w przypadku patrzenia na ekran pod kątem, jak i brak problemów zniekształcających obraz. Technologia ta umożliwia otrzymanie świecącego ekranu o niewielkiej grubości 3 milimetrów, a także bardzo małej wadze. Pobór energii przy używaniu tego typu telewizora jest znikomy, więc ewentualna inwestycja nie przełoży się na zwiększenie rachunków za prąd. Warto zwrócić uwagę na jedną wadę, panele OLED cechują się niższą jasnością w trybie HDR.

Pomimo tego, że technologia OLED jest wciąż nowa, już pojawiło się kilka mitów. Jak chociażby krótka żywotność ekranów. Ekrany te są przystosowane do pracy na ponad 100 tysięcy godzin, przez ten czas nie utracą jasności czy nasycenia barw, Aby wykończyć telewizor w taki sposób musiałby być włączony całą dobę przez 11 lat. Bardziej prawdopodobne mogą być inne awarie, przykładowo wypalanie obrazu. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku plazm telewizory OLED narażone są na powstawanie powidoków.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno narażać ekranu OLED na długie oglądanie statycznych obrazów. Przykładowo statyczne logo stacji telewizyjnej. Telewizory OLED są nieodporne na ekstremalne warunki pogodowe, nie lubią wilgoci, nie tolerują gwałtownych zmian temperatury, a także bardzo wysokich i bardzo niskich ich wartości. Sam ekran jest również podatny na uszkodzenia mechaniczne. Należy zachować szczególną ostrożność podczas ewentualnego przenoszenia czy czyszczenia.

Telewizor OLED lepiej zostawiać w trybie stand-by niż wyłączać z gniazdka. Kiedy zajdzie taka potrzeba sam przeprowadzi proces czyszczenia matrycy. Mając na uwadze kilka ważnych kwestii i dbając o swój telewizor, będzie on dawał dużo satysfakcji przez wiele lat. Na chwilę obecną z ekranami OLED pod względem jakości może konkurować niewielu producentów zwykłych telewizorów LCD.

technologia oled

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego telewizora OLED, warto też sprawdzić jakie dodatkowe wyposażenie oferuje nam producent. Telewizory OLED w większości będą miały możliwość wyświetlania obrazu w 3D, funkcję smart, jak i odtwarzanie multimediów. Sam telewizor jest również wyposażony w wiele portów i złączy, dzięki czemu bez problemu podepniemy dodatkowe urządzenia. Warto sprawdzić ile portów HDMI mamy do dyspozycji.

Czy jest wejście na kartę pamięci, porty USB oraz moduł WiFi. Powinniśmy też zwrócić uwagę na to, czy wbudowany dekoder pozwala na odtwarzanie obrazu w rozdzielczości 4K oraz, czy urządzenia ma możliwość wyświetlania obrazu w różnych trybach. Producenci do wyboru przeważnie dają tryby: dynamiczny, normalny, kinowy, realistyczny kinowy i gry wideo. Istotne też jest czy telewizor daje możliwość przeglądać strony internetowe, portale społecznościowe, etc. Dobry odbiornik powinien nam zapewnić wszystko te funkcje podczas oglądania programów.

Technologia OLED wciąż jest nowa, ceny za nowe modele są bardzo wysokie, jednak to wkrótce powinno się zmieniać. Coraz więcej producentów zacznie inwestować w ten segment. Pomimo ceny warto zainteresować się tym tematem i być może zainwestować w telewizor z tą technologią. Wiele wskazuje na to, że za kilka lat telewizory OLED zdominują rynek telewizorów, smartfonów i laptopów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here