laptopa do telewizora

Jeśli przeszukujesz sieć w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak podłączyć laptopa do telewizora to trafiłeś we właściwe miejsce.

Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest zorientowanie się jakimi złączami dysponują posiadane przez nas urządzenia i jeśli oba mają złącze tego samego typu, to wystarczy nam zakup odpowiedniego kabla żeby rozwiązać nasz problem.

Z sytuacją trudniejszą do rozwiązania mamy do czynienia, jeśli w obu urządzeniach nie ma gniazda tego samego typu, wtedy musimy poszukać odpowiedniej przejściówki, o ile oczywiście jest dostępna, ponieważ złącza przesyłające sygnał mogą być ze sobą niezgodne elektrycznie lub może być tak, że telewizor posiada wyłącznie złącza analogowe, które nie będą miały możliwości podłączenia do żadnego złącza cyfrowego dostępnego w komputerze.

Z reguły jednak najłatwiejsza sytuacja zachodzi wtedy, gdy oba urządzenia są w podobnym wieku (zachodzi maksymalnie 2-3 lata różnicy) ponieważ zazwyczaj w tak krótkim okresie nie dokonuje się żadna rewolucja skutkująca całkowitym usunięcie jednego interfejsu i zastąpienie go innym, całkowicie niezgodnym.

A zatem najlepsza sytuacja zachodzi, jeżeli oba urządzenia są w miarę nowe, powiedzmy w wieku do 5 lat, ponieważ w ostatnich latach dominującym złączem umożliwiającym przesyłanie zarówno cyfrowego obrazu jak i dźwięku, dostępnym zarówno we wszystkich współczesnych telewizorach jak i laptopach jest cyfrowe złącze HDMI, mające charakterystyczny kształt szczeliny o nieco trapezowym kształcie.

laptop

Podłączenie przez ten interfejs jest bardzo łatwe, ogranicza się jedynie do podłączenia jednego przewodu sygnałowego i wyboru w menu telewizora odpowiedniego wejścia, ponieważ obecne telewizory mają zazwyczaj 2-3 złącza tego typu, przydatne jeśli chcemy podłączyć oprócz komputera również dekoder i konsolę.

Jeśli jednak jedno z posiadanych przez nas urządzeń nie ma portu HDMI, być może posiada wbudowane złącze opisane jako DisplayPort. Jest to również złącze cyfrowe umożliwiające przesyłanie obrazu i dźwięku, co więcej jest ono zgodne z HDMI, więc wystarczy zakupić w taki wypadku odpowiedni kabel zaopatrzony w złącze DisplayPort z jednej strony i HDMI z drugiej i wtedy problem jest rozwiązany.

Nieco podobnie jest w sytuacji, gdy jedno z urządzeń dysponuje cyfrowym złączem DVI (z reguły w kolorze białym i z wystającymi blaszkami i bolcami we wtyczce), a drugie HDMI, również takie gniazda będą ze sobą zgodne, jednak tylko w kwestii przesyłania obrazu. Złącze DVI nie pozwala bowiem przesyłać dźwięku, więc musi być on przesłany dodatkowym kablem, najczęściej z końcówkami typu minijack, podłączanymi do gniazda słuchawkowego w laptopie i wejścia liniowego dźwięku w telewizorze.

W zasadzie analogiczna sytuacja występuje przy złączu analogowym opisanym jako d-sub (zwykle w kolorze niebieskim, rzadziej czarne) i z bolcami w trzech rzędach. Również tutaj podłączamy dźwięk przez minijack, natomiast do połączenia hdmi <-> d-sub niezbędny jest dodatkowy adapter dokonujący konwersji sygnału z cyfrowego na analogowy. Złącza d-sub są dostępne nawet w bardzo starych, nawet kilkunastoletnich telewizorach i laptopach, więc jeśli nie ma innej możliwości to pozostaje podłączenie obu urządzeń kablem z wtykami d-sub, jest to typowy kabel do podłączenia monitora starego typu, również modeli kineskopowych CRT.

jak podłączyć laptopa do telewizora

Pozostaje jeszcze kwestia dźwięku, ponieważ w przytoczonych przykładach przy podłączeniu dźwięku poprzez złącze minijack przesyłany jest jedynie dźwięk stereo. Jeśli jednak zależy nam na przesyłaniu dźwięku wielokanałowego, możemy stosunkowo niewielkim kosztem, rzędu kilkudziesięciu złotych, dokupić dodatkową, zewnętrzną kartę dźwiękową podpinaną do portu USB w laptopie i z tej karty wyprowadzić dźwięk wielokanałowy podłączany kilkoma przewodami minijack lub cinch.

W zamierzchłych czasach, kilkanaście lat temu istniały jeszcze złącza analogowe s-video oraz cinch montowane w telewizorach, przesyłające sam obraz. Jeśli mamy takie złącze, to możemy spróbować kupić adapter pozwalający na przesłanie sygnału z komputerowego złącza d-sub na s-video lub cinch, jednak jakość sygnału może być mocno niezadowalająca.

Pozostaje jeszcze ostatnia możliwość, że posiadany telewizor jest modelem zupełnie starym i nie dysponuje żadnym złączem poza antenowym, lub ewentualnie złączem Scart (eurozłącze). W takim wypadku nie istnieje niestety sensowna możliwość przesłania sygnału pomiędzy posiadanymi urządzeniami i musimy pogodzić się z tym, ewentualnie zastanowić się nad zakupem nowego telewizora, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here