UTM firmy Fortinet i Stormshield

0
2732

Dbałość o bezpieczeństwo w sieci to istotny aspekt, na który coraz częściej zwraca się uwagę w rozmowach dotyczących branży informatycznej. Kwestia ta nie sprowadza się tylko do przysłowiowej “instalacji antywirusa” – prawdziwi profesjonaliści muszą naprawdę się zaangażować i zainteresować tematem bezpieczeństwa sieciowego, aby zagwarantować swojej firmie maksymalny poziom ochrony danych. W sieci przechowujemy właściwie wszystkie informacje, wykorzystujemy Internet w każdym aspekcie naszej pracy i używamy go codziennie, bardzo często rutynowo. Sprzyja to niestety wyrobieniu pewnych nawyków, a wykonywanie czynności bez skupienia może wywołać niepożądane skutki. Kiedy jednocześnie w firmie pracuje wielu pracowników, a każdy z nich korzysta z sieci, przesyłając codziennie ogromne ilości, często bardzo istotnych, informacji, może dojść do wszelkiego rodzaju naruszeń bezpieczeństwa. Wycieki danych mogą mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje, zarówno dla przedsiębiorcy, jak i jego klientów. Zamiast ryzykować, warto jest zadbać o jak najdokładniejsze zabezpieczenie sieci firmowej przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami pochodzącymi z sieci. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele najróżniejszych urządzeń, które spełniają różne funkcje – są to między innymi zapory sieciowe, IPSy, filtry antyspamowe itd. Zastosowanie jednocześnie kilku urządzeń jest jednak dosyć kosztowne i może wygenerować dodatkowe problemy, na przykład brak kompatybilności poszczególnych sprzętów. Na szczęście możliwy jest zakup urządzenia, które łączy w sobie wszystkie pożądane przez nas funkcjonalności – UTM (z ang. Unified Threat Management) to produkt wyjątkowy, który pozwala na zastąpienie wielu urządzeń jednym, uniwersalnym i wielofunkcyjnym. Oczywiście, sprzęt to nie wszystko – bardzo istotne jest również odpowiednie przeszkolenie pracowników, jednak zakup wysokiej jakości urządzenia zabezpieczającego na pewno nie będzie nietrafiony. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto zakupić taki produkt i zapoznamy Państwa z kilkoma przykładowymi urządzeniami oferowanymi przez liderów na rynku.

Czym tak właściwie jest UTM?

UTM to wielofunkcyjna zapora sieciowa, która integruje wiele różnorakich funkcji w jednym urządzeniu. Zależnie od producenta, dostępne są różne wersje tych urządzeń, jednak jest kilka podstawowych funkcjonalności, które są integrowane w UTMach. Są to funkcje takie jak:

  • filtr antyspamowy – możliwość powstrzymania spamu, który każdego dnia napływa do wszystkich skrzynek mailowych, jest idealnym sposobem na zwiększenie produktywności pracowników oraz zmniejszenie ryzyka phishingu lub wprowadzenia w błąd;
  • wykrywanie włamań – dane przechowywane przez firmy mogą być przedmiotem zainteresowania wielu hakerów, dlatego warto jest chronić je ze szczególnym zaangażowaniem, ponieważ skutki włamania mogą okazać się trudne do zniwelowania;
  • filtrowanie treści – sieć bywa bardzo pomocna i dla wielu z nas stanowi narzędzie pracy, jednak w Internecie znajduje się także wiele treści innego rodzaju – możliwość filtrowania przeglądanych poprzez firmową sieć stron sprawia, że pracownicy używają jej tylko do wykonywania obowiązków, zmniejszone jest również ryzyko przypadkowego pobrania zainfekowanych plików;
  • router – urządzenie niezbędne do udostępnienia sieci większej ilości urządzeń kiedyś musiało zostać zakupione osobno, w dzisiejszych czasach na szczęście może być częścią wielofunkcyjnego rozwiązania, jakim jest UTM;
  • sieciowy filtr antywirusowy – w sieci krąży bardzo wiele wirusów, które cechują się różnym stopniem szkodliwości i mogą dostać się na nasze dyski na wiele różnych sposobów, dlatego nie warto ułatwiać im tego zadania i zastosować dodatkowy filtr antywirusowy;
  • NAT – funkcjonalność umożliwiająca użytkowanie sieci przez wiele komputerów podczas korzystania z jednego routera, nazywana również maskaradą sieci – to rozwiązanie jest bardzo często stosowane w sieciach korporacyjnych, dlatego warto jest wykorzystać fakt jego dostępności w ramach UTMu.

Jakimi zaletami wyróżnia się UTM?

  1. Zapewnienie bezpieczeństwa sieciowego, co pozwala na uchronienie przedsiębiorstwa nie tylko przed wyciekiem danych firmowych, ale także wszelkiego rodzaju wrażliwych informacji czy danych osobowych. Zainfekowane urządzenia mogą być wykorzystywane do rozsyłania spamu bądź udostępniania mocy obliczeniowej innym użytkownikom. Zastosowanie UTMu umożliwia stworzenie dodatkowej warstwy ochronnej, zwłaszcza dla pojedynczych urządzeń sieciowych wykorzystywanych w firmie.
  2. Kontrola użytkowników sieci, czyli możliwość wpływania na produktywność pracowników firmy. Udostępnienie całych zasobów Internetu każdemu z pracowników w godzinach pracy może spowodować, iż bardzo często użytkowane będą portale o innym zastosowaniu niż konieczne w danym przedsiębiorstwie. Wykorzystanie rozwiązania, jakim jest UTM, pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa sieci, a także usprawnienie pracy firmy. Pracownicy nie mogą pobierać “podejrzanych” programów czy plików, nie zajmują się również szeroko pojętą rozrywką – sposób wykorzystania sieci jest monitorowany przez administratora.
  3. Rozwiązanie kwestii prawnych, czyli możliwość dokładnego namierzenia źródła pochodzenia nielegalnych procederów realizowanych w sieci firmowej i odtworzenia “biegu wydarzeń” – jeśli jeden z pracowników dopuści się wykroczenia, cała firma mogłaby zostać o nie oskarżona, jednak dane zachowane przez UTM pozwolą na jasne wskazanie winowajcy, bądź wykrycie włamania czy wycieku i uwolnienie pozostałych pracowników od zarzutów. Oprogramowania dostarczane wraz z urządzeniami UTM zapewniają wygodny przegląd statystyk i istotnych informacji.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele najróżniejszych urządzeń mających zapewnić zwiększone bezpieczeństwo rozwiązań sieciowych, dlatego przed dokonaniem zakupu warto zainteresować się ofertą różnych firm. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Państwu produkty dwóch marek: Fortinet oraz Stormshield.

utm

UTM marki Fortinet

Marka Fortinet od lat zajmuje się tworzeniem rozwiązań sieciowych mających na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa firmy i ochronę przechowywanych przez nią danych i informacji. Oferowany przez tę markę UTM to FortiGate. Jest to urządzenie cechujące się szeregiem zalet, posiada zintegrowany moduł antywirusowy, wbudowany system ochrony przed włamaniami oraz filtr antyspamowy, a także możliwość filtrowania złośliwych stron. Dodatkowo, producent zastosował w urządzeniu cały szereg dodatkowych funkcji ochronnych, między innymi: kontrola aplikacji, zabezpieczenie przed wyciekiem danych czy ochrona przed atakami typu DDoS. Przykładowo, FortiGate 60E to urządzenie, które idealnie sprawdzi się w wielu przedsiębiorstwach (zwłaszcza mniejszej wielkości) dzięki wielu możliwościom, jakie zapewnia. FortiGate 30E to kolejny produkt, który sprawdzi się w wielu firmach. Pracuje w oparciu o dedykowane układy sprzętowe, które przyspieszają proces filtrowania treści i obsługi ruchu. Urządzenie znajdzie zastosowanie w biurach oraz lokalnych oddziałach firm. Zaletą tych UTMów są cztery przełączane porty LAN GE oraz dedykowany system operacyjny FortiOS, który jest wyjątkowo intuicyjny i łatwy w obsłudze.

UTM marki Stormshield

Rozwiązania UTM Stormshield również doceniane są przez wielu użytkowników. Produkty oferowane przez markę wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością. Zaimplementowane w UTMach tej firmy funkcje to na przykład: firewall, moduł wykrywania spamu, obsługa VPN. Przykładowym produktem należącym do linii Netasq jest UTM Stormshield SN710. To urządzenie oferowane jest w bardzo przystępnej cenie, ale zapewnia najwyższą jakość usług. Możliwość identyfikacji zalogowanych do systemu urządzeń mobilnych pozwala na czasowe blokowanie dostępu użytkowników. Inną zaletą jest możliwość kontroli aplikacji i identyfikowanie ich. Inny przykładowy produkt to UTM Stormshield SN210W. Ten sprzęt zapewnia najbardziej wszechstronne i nowoczesne funkcje zabezpieczeń, jakie są dostępne na rynku. Umożliwia również korzystanie z redundantnych łączy dostępu do Internetu. Połączenie oddziałów firmy przy użyciu tego produktu z pewnością przebiegnie sprawnie i bezpiecznie.

Jaki UTM wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każdy z użytkowników ma inne potrzeby, dlatego powinien przeanalizować ofertę różnych producentów i wybrać produkt, który będzie najbardziej mu odpowiadać. Warto zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników i dokonać porównania – przykładowo, rozwiązania Fortinet uważane są za bardzo łatwe w instalacji i użytkowaniu. Wadą produktów Stormshield jest brak możliwości zarządzania pasmem według aplikacji. Nie posiadają one również wbudowanego modułu Wi-Fi. Produkty te mają jednak również wiele cech wspólnych, na przykład możliwość tworzenia zestawień logów i przesyłania ich, możliwość skanowania szyfrowanego ruchu http czy zastosowanie firewalla typu statefull packet filter.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here