Panele słoneczne

Fotowoltaika stają się coraz popularniejszą alternatywą w naszym kraju. Skuszeni obietnicą oszczędności i ekologią coraz chętniej decydujemy się na założenie paneli słonecznych. Jeżeli także stoisz przed podjęciem tej decyzji, zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Czym są panele słoneczne i do czego służą?

Stanowią podstawowy element fotowoltaiki, czyli produkcji energii z promieniowania słonecznego. Panele słoneczne umożliwiają absorbcję promieni słonecznych i ich dalszą przemianę w naturalną energię elektryczną w znajdujących się wewnątrz ogniwach fotowoltaicznych. Po transformacji w prąd są one dystrybuowane do gniazdek, zasilania sprzętów czy ogrzewania.

Panele słoneczne mają kształt prostokątnych lub kwadratowych modułów spojonych za pomocą stabilnej ramki. Każdy panel składa się górnej i dolnej części. Najważniejszym elementem górnej części są ogniwa fotowoltaiczne ochraniane folią oraz zewnętrzną szybą. Dolna część, mieszcząca puszkę, odpowiada za transport prądu do domu czy siedziby firmy. Ona także ochraniana jest folią oraz elektroizolacją.

Na co zwracać uwagę przy kupnie?

Panele słoneczne stanowią wieloletnią inwestycję, w związku z tym powinien być to przemyślany pod każdym względem zakup. W zależności od tego, czy dysponujemy małą czy dużą przestrzenią możemy wybrać panele polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Panele polikrystaliczne są rozwiązaniem tańszym, produkują jednak przy tym mniej energii. Sprawdzą się w sytuacji, gdy dysponujemy dużą powierzchnią montażową i możemy zwiększyć ilość modułów. Odwrotnie jest z panelami monokrystalicznymi, które są droższe, ale wydajniejsze.

Przy kupnie warto kierować się także opiniami na temat firmy oraz długością gwarancji (co najmniej 10 lat, a w niektórych przedsiębiorstwach do nawet 25 lat). Co do wyboru konkretnego modelu warto skorzystać z usług firmy, która pomoże dobrać odpowiedni sprzęt oraz zapotrzebowanie energetyczne. Warto sprawdzić, czy wybrany instalator oferuje usługi konserwatorskie, takie jak czyszczenie czy kontrolowanie stanu technicznego paneli. W razie konieczności, sklep z narzędziami oferuje potrzebne do montażu narzędzia i akcesoria.

Dlaczego warto w nie zainwestować?

Panele fotowoltaiczne mają liczne zalety zarówno ekonomiczne, pozwalają na znaczącą oszczędność w rachunkach za prąd oraz ekologiczne. Do najważniejszych zalet należy:

  • niewyczerpalność surowca oraz niezależność energetyczna od zewnętrznego dostawcy,
  • trwałość paneli, jest to wieloletnia inwestycja. Dobrej jakości moduły będą produkować energię przez co najmniej 30, a najnowsze nawet 50 lat. Oznacza to kilkadziesiąt lat oszczędności na coraz wyższych rachunkach za prąd. Rocznie możemy zaoszczędzić, w zależności od mocy paneli, od 1500 do nawet 3000 zł,
  • rozwiązanie jest przyjazne środowisku, nie emituje szkodliwego dwutlenku węgla, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod pozyskiwania energii (przy pomocy węgla, gazu czy ropy naftowej). Dodatkowo przy wytwarzaniu energii nie generuje się odpadów oraz nie zużywa wody,
  • nie wymagają skomplikowanej konserwacji. Można jedynie regularnie (raz lub dwa razy w roku) czyścić panele z zalegających zanieczyszczeń, takich jak kurz czy liście. Ten prosty zabieg pozwoli na wieloletnie wykorzystywanie pełnej mocy paneli,
  • istnieje możliwość współpracy z siecią energetyczną oraz wykorzystania nadwyżki prądu w okresie zimowym,
  • cicha praca, która nie zakłóca domowego wypoczynku,
  • bezproblemowy montaż, który trwa od 2 do 3 dni.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here