5 zalet szaf rack – dlaczego warto zainwestować w profesjonalne szafy do serwerowni?

0
1133

Szukasz wyposażenia do serwerowni i zastanawiasz się nad zakupem szaf rack? Takie meble są stworzone właśnie z myślą właśnie o pomieszczeniach ze sprzętem pełniącym rolę serwerów. Specjaliści z branży IT nie bez powodu stawiają na szafy z obudową z systemem mocowania z belkami rackowymi zamiast zwykłych modeli. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na zakup szafek rack do serwerowni.

Ochrona sprzętu przed uszkodzeniem

Awaria sprzętu w serwerowni mogłaby doprowadzić do utraty cennych danych i w konsekwencji spowodować niemały chaos w działaniu firmy. Szafy rack są uważane za jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed takimi sytuacjami. Jest to związane z ich stabilną i solidną konstrukcją, do której często wykorzystuje się blachę stalową. Ponadto takie meble są zazwyczaj wyposażone w zamknięty system chłodzenia lub wentylację, co z kolei zapobiega przegrzewaniu się serwerów.

Poprawa wydajności urządzeń

Komputery pełniące funkcję serwerów oraz inne urządzenia elektroniczne wymagają zapewnienia odpowiednich warunków. W przypadku m.in. optymalnej temperatury nie tylko będą funkcjonować poprawnie, ale także mogą nawet pracować na pełnej wydajności. Szafki rack dzięki systemowi chłodzenia mogą właśnie zapewnić takie warunki. Ponadto ważny jest przepływ powietrza, za który z kolei odpowiedzialna jest wentylacja. Charakterystyczna budowa mebli do serwerowni to zatem nie tylko skuteczny sposób na zabezpieczenie sprzętu przed uszkodzeniem, ale także szansa na zwiększenie wydajności urządzeń.

Łatwiejsze utrzymanie porządku w pomieszczeniu

Na poziom bezpieczeństwa urządzeń ma również wpływ obecność kabli wystających z szafek. W przypadku mebli rack można znaleźć modele z praktycznymi przepustami kablowymi. Jest to dość dobry sposób na ukrycie przewodów. W sklepie online SpecKable można również kupić specjalne haczyki do szafek rack, dzięki którym można w czytelny sposób uporządkować kable. Ważne jest także to, że tego typu meble są dość pojemne i mają wysokie limity wagowe, dzięki czemu można w nich przechowywać naprawdę sporo urządzeń.

Wygoda korzystania z mebla i urządzeń

Dość często można spotkać się z szafkami rack na kółkach. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia dostanie się np. do kabli czy też po prostu zarządzanie przestrzenią w pomieszczeniu. Dodatkowo niektórzy producenci decydują się na montaż drzwi z tyłu szafy i ruchome osłony boczne, co pozwala na dostęp do urządzeń z każdej strony. Możliwość organizacji kabli również ułatwia korzystanie z szafek i przechowywanych w nich serwerów.

Zabezpieczenie sprzętu przed nieuprawnionymi osobami

Na serwerach często znajdują się bardzo ważne dane, do których nie powinny mieć dostępu nieuprawnione osoby. Z tego powodu w szafkach rack można spotkać się ze specjalnymi systemami zabezpieczeń, które uniemożliwiają otwarcie drzwiczek z przodu, tyłu i boku bez odpowiednich kluczy. Na dodatek drzwiczki mogą być wykonane z bardzo solidnych materiałów, które trudno byłoby szybko zniszczyć w celu dostania się do zawartości szafy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here