telewizor sony 55 cali

Optymalna odległość oglądania TV dla danej wielkości ekranu określana jest przez kilka różnych zasad. Umiejscowienie telewizora to pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć. Telewizor należy umieścić naprzeciwko widzów, aby uzyskać doskonałe zanurzenie w obrazie.

Nawet jeżeli widz nie siedzi naprzeciwko, obraz nie ulega pogorszeniu, ponieważ telewizory TCL mają bardzo szeroki kąt widzenia. Jeżeli układ salonu nie umożliwia umieszczenia ekranu naprzeciwko, umieszczając telewizor na meblu narożnym lub obracając go na nóżce, można skorygować oś. Jeżeli widz znajduje się na środku, subiektywne odczucie zanurzenia wzmaga się.

Wysokość to następne kryterium

Jeśli środek ekranu znajduje się na wysokości oczu widza będzie to najlepsze, a jeśli to niemożliwe, między oczami a wysokością obrazu pod kątem nieprzekraczającym 35 stopni. Szafkę pod telewizor należy zatem często dopasować do wielkości kupionego ekranu. Płyty TCL na ogół są zabezpieczone przed odbiciem światła, jednak zawsze można wyregulować jasność.

Lepiej upewnić się, że w wybranym miejscu oglądanie żadne bezpośrednie światło nie świeci na płytę ekranu a oglądanie będzie przyjemniejsze. Za pomocą zasłon można również zaciemnić pomieszczenie podczas oglądania filmu. Nadszedł czas na wybór wielkości po wyborze idealnego miejsca – określa się ją na podstawie odległości między telewizorem a widzem…

duży telewizor

Według Organizacji SPMTE (Society of Motion Pictures and Television Engineers) dla kina domowego kąt widzenia nie powinien być mniejszy aniżeli 30 stopni, dlatego odległość dla której tworzy się kąt 30 stopni będzie idealna aby oglądać telewizor sony bravia. Jest to kąt widzenia przez wielu akceptowany jako standard dla ruchomych obrazów oraz w kinie domowym. Natomiast dla ostatniego rzędu siedzeń według zaleceń THX kąt widzenia powinien wynosić minimalnie 26 stopni, więc wielkość 36 stopni jest optymalną wartością. Dla takiego zakresu kątów widzenia uważa się, że akcja na ekranie pochłonie widza najbardziej i będzie się czuł najlepiej.

W określeniu odległości widza od ekranu inna zasada jest powiązana z możliwościami rozróżniania szczegółów przez ludzkie oko (czyli ostrości widzenia). Nie możemy wyznaczyć optymalnej odległości oglądania na jej podstawie, a jedynie maksymalną – powyżej tej odległości tracimy niektóre detale. Ostrość widzenia to inaczej zdolność oddzielnego postrzegania położonych bardzo blisko siebie przedmiotów.

Określa się ją za pomocą odwrotności wartości odległości kątowej między dwoma sąsiadującymi przedmiotami (punktami, liniami), na ogół wyrażonej w minutach kątowych, które oko może postrzegać nadal jeszcze jako przedmioty oddzielne. Osoba z normalnym wzrokiem z odległości około 6,1 metra powinna być w stanie zidentyfikować obiekt o wysokości 1,76 milimetrów.

Może nie wyznaczymy dokładnie na podstawie tych reguł idealnej odległości od telewizora, ale przedział, w którym oglądanie będzie teoretycznie komfortowe.
Generalne, praktyczne zasady powstałe na podstawie opisanych wyżej zaleceń określają optymalną odległość widza od ekranu. Nie odnoszą się one do przekątnej obrazu, lecz do jego szerokości, dlatego też to czy ekran jest o formacie 4:3 czy 16:9 nie ma znaczenia.

Generalna zasada (na podstawie zaleceń SMPTE oraz ostrości widzenia) przy oglądaniu TV to odległość pomiędzy telewizorem a widzem niebędąca mniejszą niż dwukrotna szerokość ekranu – dokładniej jest to 1,87 raza szerokość ekranu. Największa odległość nie powinna natomiast przekraczać pięciokrotności szerokości ekranu.

telewizor sony

Wobec tego wszelkie niedoskonałości z wyświetlanego obrazu wynikające ze złego progresywnego skanowania, pikselizacji itd. będą zbyt widoczne, jeśli będziemy siedzieć bliżej aniżeli dwukrotna szerokość ekranu, co z kolei obniży komfort oglądania. Natomiast jeśli będziemy siedzieć powyżej pięciokrotności szerokości ekranu (za daleko) bardzo dużo szczegółów widocznych w telewizorze będzie stracone.

Optymalna odległość, co należy zaznaczyć, w jakiej będziemy oglądali telewizję zależy od standardu (czyli jakości) sygnału wideo. Odległość ta dla sygnału o wysokiej rozdzielczości hdtv (1080i, 1920×1080) może być mniejsza niż dla standardowej telewizji. Podczas gdy wartością optymalną dla hdtv jest dwukrotna szerokość, to będzie to za blisko dla standardowej telewizji .

Sprawa z maksymalną odległością oglądania wygląda analogicznie: może ona wynieść dla standardowej telewizji nawet pięciokrotną szerokość ekranu, podczas gdy wyniesie od trzech do czterech szerokości dla hdtv. Z tego wynika, iż ominą nas korzyści hdtv, jeśli będziemy siedzieć za daleko: nie zobaczymy wszystkich szczegółów na ekranie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here