Słuchawki gamingowe

Sprzęt i akcesoria dedykowane dla pasjonatów gier tworzą bardzo rozbudowaną kategorię. Znajdziesz w niej całe zestawy komputerów, ergonomiczne siedziska, klawiatury i myszki, a także – słuchawki gamingowe. Wbrew pozorom, odpowiednio dobrane słuchawki pozwalają nie tylko na zwiększenie przyjemności czerpanej z rozgrywki, ale pełnią również ważne funkcje usprawniające jej przebieg. Poniżej rozwijamy ten temat podpowiadając – jakie są najważniejsze kryteria wyboru słuchawek gamingowych, na jakie usprawnienia i dodatki zwrócić uwagę przeglądając sklepowe półki oraz dlaczego warto korzystać ze słuchawek dedykowanych do gamingu.

Słuchawki gamingowe – dostępne i polecane rodzaje

Słuchawki gaming tworzą bardzo rozbudowaną kategorię produktów. Najpopularniejsze są oczywiście słuchawki nauszne, które nie tylko transmitują dźwięk bezpośrednio do twego ucha, ale również izolują cię od wpływu dźwięków zewnętrznych. Dzięki temu, odgłosy związane z grą nie są zagłuszane przez napływający z zewnątrz hałas. Dodatkową zaletą słuchawek nausznych jest fakt, że gwarantują dużą głębię emitowanych dźwięków oraz w pełni zadowalającą głośność.

Pod kątem konstrukcji, słuchawki nauszne można podzielić na dwie główne kategorie. Wyróżniamy przede wszystkim słuchawki półotwarte oraz w pełni zamknięte. Obie kategorie produktów zapewniają zarówno wysoką jakość emitowanego dźwięku jak swobodny przepływ powietrza. Dzięki temu twoje uszy oraz otaczające je skóra i włosy, nie będą podrażnione nawet po całonocnym maratonie gier.

Najważniejsze kryteria zakupowe – czyli o sztuce kupowania słuchawek gamingowych

Przeglądając dostępne produkty, warto zwrócić uwagę na następujące cechy. Pierwszą jest pasmo przenoszenia, czyli częstotliwość dźwięku. Określana jest najczęściej poprzez podanie jej wartości minimalnej (odpowiedzialnej za basy) i maksymalnej (odpowiedzialnej za dźwięki wysokie). Najczęściej, parametr ten mieści się w przedziale od 20 Hz do 20 kHz.

Natężenie dźwięku to druga kluczowa sprawa. Jego poziom może różnić się w poszczególnych modelach słuchawek. Im wyższy jest ten parametr, tym głośniejsze będą dane słuchawki. Najczęściej, wybór pada na produkty o wartości 100 db.

Obecność karty dźwiękowej ze złączem USB to kolejna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę. Karta dźwiękowa znajduje się już z pewnością w obudowie twojego komputera, jednak ta obecna w słuchawkach będzie dodatkowo usprawniać jej działanie. W rezultacie dźwięk może być emitowany w bardziej wysokiej jakości przestrzennej.

Współczynnik wartości harmonicznych określa natomiast poziom zniekształceń nieliniowych oraz ich stosunek względem całości sygnału. Najczęściej, parametr ten mieści się w przedziale od 0,1 do 0,5 %.

Ważną sprawą jest także zużycie energii, nazywane profesjonalnie impedancją. Określa ona ilość energii zużywaną przez słuchawki na wybranym przez ciebie poziomie głośności. Im wyższy jest ten parametr, tym głośniej będzie mógł odtwarzać dźwięki i muzykę.

Ostatnią sprawą, o której pragniemy opowiedzieć, jest obecność zintegrowanego ze słuchawkami mikrofonu. Jego obecność jest dużym ułatwieniem i usprawnieniem w czasie rozgrywki. Szczególnie, w przypadku graczy, którzy pozostają w łączności ze swoimi współtowarzyszami rozgrywki. Wówczas, dostęp do mikrofonu, który będzie sprawnie transmitował sygnał dźwiękowy, jest niezwykle istotnym kryterium wyboru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here