Zasilanie awaryjne w domu, co musisz wiedzieć?

Stosowanie zasilania awaryjnego jest najbardziej znane na placach budowy. Doskonale sprawdzają się także w miejscach, gdzie nie ma dostępu do stałego źródła zasilania. Okazuje się jednak, że zasilanie awaryjne domu używane jest również przez osoby indywidualne. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć zakup takiego urządzenia do własnego gospodarstwa domowego.

Awarie prądu w domu

Rozwój techniki powoduje, że awarie prądu nawet w domach stają się coraz bardziej uciążliwe. W dużej mierze spowodowane jest to tym, że większość sprzętów w gospodarstwach domowych zasilana jest elektrycznie. Jakie więc konsekwencje niesie ze sobą awaria prądu? Przede wszystkim może dojść do zatrzymania pracy pompy wody czy ogrzewania. Zatrzymanie pracy tych dwóch urządzeń jest szczególnie uciążliwe zimą. Latem odczujemy przerwę w dostawie prądu z powodu braku zasilania dla lodówki czy zamrażalnika. Mimo rozwoju techniki okazuje się, że problemy z energią elektryczną wcale nie należą do rzadkości. Ciągle zmieniający się klimat coraz częściej powoduje powstawanie silnych burz, w wyniku których zostają uszkodzone linie wysokiego napięcia. W przypadku zjawiska globalnego na usunięcie usterki należy poczekać zdecydowanie dłużej niż w przypadku klasycznej awarii. Może się więc okazać, że przerwa w dostawie prądu nie potrwa kilka godzin, a nawet 2-3 dni.

Awarie prądu w małych i dużych miejscowościach

Jeżeli zastanawiasz się nad zasilaniem awaryjnym w domu, to najprawdopodobniej nie raz doświadczyłeś przerw w dostępie do energii elektrycznej. Powszechnie uważa się, że takie problemy dotyczą raczej małych miejscowości lub wsi, na których ze względów bezpieczeństwa wyłączane jest zasilanie w przypadku burz, wichury lub śnieżycy. Okazuje się jednak, że przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą zdarzyć się nawet w centrum miasta. Co więcej, tego rodzaju awarie w dużych aglomeracjach miejskich usuwane są zazwyczaj zdecydowanie dłużej niż w małych. Wynika to głównie z faktu, że jest ich po prostu więcej na małym obszarze, co zazwyczaj nie przekłada się na większą ilość ekip naprawczych. Paradoksalnie osoby mieszkające w dużych miastach zazwyczaj mają więcej sprzętów działających wyłącznie na prąd. W dużych aglomeracjach miejskich nie brakuje również całych osiedli, których jednym źródłem zasilania jest energia elektryczna. Wszystko to powoduje, że coraz więcej mówi się o posiadaniu źródeł zasilania awaryjnego w domach. W zależności od potrzeb oraz częstotliwości i długości przerw w dostawie energii elektrycznej możemy dobrać produkt, który w pełni spełni nasze oczekiwania.

Zasilanie awaryjne stacjonarne czy przenośne

Najczęściej w celu zapewnienia zasilania awaryjnego w domu stosuje agregaty prądotwórcze. Współcześnie bez trudu może zakupić je każdy — także klient indywidualny. Jakie urządzenie wybrać, aby spełniło ono oczekiwania gospodarstwa domowego? Agregaty stacjonarne są zazwyczaj wykorzystywane w miejscach, gdzie nie ma dostępu do źródła stałego zasilania. Właśnie z tego powodu stosowane są one najczęściej na placach budowy. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że agregaty stacjonarne są zdecydowanie droższe od przenośnych oraz posiadają wyższe parametry. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia do domu warto więc się zastanowić nad funkcją, jaką będzie on pełnił oraz jak często będzie używany. Agregaty przenośne zajmują zdecydowanie mniej miejsca, a są bardzo wydajne i mogą bez problemu służyć jako stałe źródło zasilania. Produkt ten doskonale sprawdzi się także nie tylko w domu. Ze względu na możliwość przenoszenia będzie świetnym rozwiązaniem zarówno na działkach, biwakach, jak i w domu jednorodzinnym jako zabezpieczenie na wypadek przerwy w dostawie prądu.

Przy wyborze odpowiedniego agregatu prądotwórcze powinniśmy także zdecydować czy interesuje nas wariant jednofazowy, czy trójfazowy. Czym różnią się one od siebie?

Modele jednofazowe doskonale sprawdzą się jako źródło zasilania klasycznych urządzeń. Agregaty trójfazowe wybierane są, wtedy kiedy podłączamy sprzęt wrażliwy na skoki napięcia. W przypadku domków jednorodzinnych będą to urządzenia typu telewizory czy laptopy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here