telewizor plazmowy

W życiu przychodzi taki moment, kiedy to stajemy przed trudem wyboru nowego telewizora. Na rynku dostępne są setki modeli wyprodukowane przez kilkunastu producentów, w całej gamie rozmiarów i typów. Jeśli nie wiemy na jaki się zdecydować, to najłatwiej zacząć od zdefiniowania budżetu, jaki mamy do wydania oraz naszych ogólnych potrzeb co do jego rozmiaru i zastosowania.

Określenie maksymalnego budżetu oraz rozmiaru jaki nas interesuje to już połowa sukcesu, ponieważ znacznie zawęża ilość modeli do tych nas interesujących. Rozmiar telewizora dostosowujemy do ilości wolnej przestrzeni jaką dysponujemy, pamiętając przy okazji, żeby brać też pod uwagę odległość z jakiej będziemy go zwykle oglądać i brać poprawkę na ten parametr.

Dla przykładu telewizory o wymiarach 26 do 32 cali najwygodniej ogląda się z odległości około 1,5 do 2 metrów, więc jeśli mamy większą odległość od kanapy czy fotela to dobrze jest wybrać model z większym ekranem, chociaż to też może być zależne od naszych indywidualnych preferencji.

W dalszej perspektywie dobrze jest zwrócić uwagę na interfejsy dostępne w wybranych modelach telewizorów ponieważ przez nie podłączymy wybrane akcesoria, takie jak tuner telewizji satelitarnej, konsola do gier czy zestaw kina domowego. Z reguły konsole czy dekodery korzystają z portu HDMI, więc jeśli mamy kilka takich urządzeń, to dobrze jest upewnić się, że wybrany przez nas telewizor posiada wystarczającą ilość złącz.

Istnieją również inne złącza sygnałowe np. DisplayPort czy DVI lub D-Sub, które są przydatne jeśli mamy zamiar podłączyć telewizor do komputera starszego typu, należy jednak pamiętać, że dwa ostatnie gniazda przysyłają wyłącznie obraz, natomiast dźwięk należy podłączyć osobno.

Jeśli oprócz tego chcemy podłączyć telewizor także do internetu, należy zainteresować się modelami posiadającymi interfejs sieciowy Ethernet (do łączności z siecią domową za pomocą kabla) lub wbudowany moduł odbierający sygnał sieci bezprzewodowej wifi.

Kolejna ważna rzecz to typ telewizora. Zapewne każdy z nas pamięta stare telewizory kineskopowe CRT, które były ciężkie i zajmowały bardzo dużo miejsca. Ich już od wielu lat nie znajdziemy w sprzedaży, zostały wyparte przez płaskie telewizory wykonane w technologii plazmowej lub LCD.

pilot do tv

Telewizor plazmowy również nie jest już możliwy do kupienia, został wycofany z rynku kilka lat temu, ponieważ cieszył się mniejszych zainteresowaniem niż modele wykonane w konkurencyjnych technologiach. Ich największą wadą było duże zużycie energii elektrycznej.

Co zatem jest dostępne w sklepach?

W dużym skrócie na półkach marketów elektronicznych znajdziemy telewizory wykonane w technologii LCD, LED oraz OLED. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Telewizor LCD jest wykonany w technologii ciekłokrystalicznej, gdzie kryształy zawarte w matrycy są podświetlane za pomocą świetlówek. Jest to najstarsze rozwiązanie obecnie dostępne na rynku, jego największą wadą jest bardzo kiepskie odwzorowanie czerni, ponieważ świetlówki świecą stale.

Innym, nieco nowszym rozwiązaniem jest technologia LED różniąca się od wcześniej opisanego rozwiązania podświetleniem matrycy za pomocą diod elektroluminescencyjnych LED, co pozwala na zmniejszenie poboru mocy oraz uzyskanie lepszej czerni. Najnowszym, a przez to najdroższym rozwiązaniem są matryce typu OLED, które poza nazwą nie mają wiele wspólnego z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Przede wszystkim w tym wypadku matryca świeci sama po podłączeniu zasilania do konkretnych pikseli, więc ma to ogromną przewagę nad starszymi rozwiązaniami. Przede wszystkim telewizory typu OLED mogą być znacznie cieńsze, oprócz tego posiadają znacznie niższy pobór mocy, a dodatkowo uzyskiwana czerń i kontrasty są nieporównywalnie wyższe niż w telewizorach LED czy LCD.

plazma na komodzie

Jeśli już dokonamy wyboru opisanych wcześniej parametrów, pozostają nam jeszcze dodatkowe opcje multimedialne charakterystyczne dla poszczególnych producentów. Np. niektórzy oferują rozbudowane funkcje technologii smart, czyli dostęp do internetu czy możliwość instalowania dodatkowych aplikacji. Inni proponują wyższą częstotliwość odświeżania niż konkurencja np. 200 Hz, która pozwoli wyświetlać płynniej dynamiczny obraz np. podczas meczów czy filmów akcji.

Jeszcze inni w swej ofercie posiadają telewizory z technologią podświetlania tła zgodnie z kolorystyką wyświetlaną na samej matrycy, co nadaje ciekawy klimat podczas oglądania telewizji w ciemniejszym pomieszczeniu. Wybór tych dodatków jest jednak naszą kwestią indywidualną i trzeba jedynie zastanowić się czy naprawdę będziemy z nich korzystać i warte są naszej dopłaty do droższego modelu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here