prąd

Żyjemy w czasach, w których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez prądu. Większość domowych urządzeń takich jak pralki, lodówki czy telewizory wymaga podłączenia do prądu, a gadżety elektroniczne wymagają ładowania raz na jakiś czas, by mogły działać. Jednak zanim prąd popłynie do gniazdka w twoim domu, byś mógł z niego wygodnie korzystać, musi przebyć pewną drogę.

Czym jest elektrownia? 

Elektrownia jest zakładem, który przetwarza energię pochodzącą z różnych źródeł w energię elektryczną. Następnie dociera do naszych domów. Gniazda i łączniki to części instalacji elektrycznej. Dzięki podłączeniu do nich urządzeń elektrycznych możemy wykorzystać energię płynącą do naszego domu z elektrowni. 

W zależności od rodzaju przetwarzanej energii możemy wyróżnić: 

  • elektrownię cieplną - w celu wytworzenia energii, wykorzystuje energię cieplną powstałą w wyniku spalanych paliw w kotle parowym. Ciepło ze spalonego paliwa podgrzewa wodę aż do momentu przekształcenia się jej w parę o wysokim ciśnieniu. Para przepływa przez turbinę, obracając jej wał, a następnie przekazywana jest do generatora, gdzie przekształca się w energię elektryczną. 
  • elektrownię wodną - wykorzystującą energię potencjalną wody, to tanie i najchętniej wykorzystywane źródło energii odnawialnej. Schemat jej działania jest prosty i polega na spiętrzeniu wody za pomocą zapór, która następnie z dużą siłą trafia do turbiny, przyczyniając się do jej obrotu. Kolejnym etapem, podobnie jak w przypadku elektrowni cieplnej jest „podróż” energii do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną 
  • elektrownię wiatrową - wytwarzającą energię elektryczną przy pomocy generatorów napędzanych siłą wiatru. Gdy wiatr trafia na opór turbiny, jego energia kinetyczna przekształca się w energię mechaniczną, przybierając postać ruchu obrotowego wirnika. Za pomocą wału przenoszona jest do generatora, gdzie zamienienia się w energię elektryczną.  
  • elektrownię słoneczną – przekształcającą energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Promienie słoneczne pobierane są przez baterie do inwerterów, gdzie przekształcane są na energię elektryczną 
  • elektrownię jądrową - wytwarzająca energię elektryczną poprzez energię pochodzącą z rozszczepienie jąder atomów. Jej działanie podobne jest do działania elektrowni cieplnej, z tym że wytwarzane ciepło jest efektem reakcji rozszczepiania jąder atomów uranu we wnętrzu reaktora. 

Przyłączanie prądu do domu

Podłączenie energii elektrycznej reguluje prawo energetyczne. Wniosek o wydanie warunków podłączenia do sieci składa się w oddziale przedsiębiorstwa do tego uprawnionego, działającego w regionie, w którym znajduje się budynek wspomniany we wniosku. Wraz z warunkami przyłączenia wnioskodawca otrzymuje projekt umowy przyłączeniowej. Po jej podpisaniu zakład rozpoczyna budowę przyłącza elektrycznego. Uruchomienie przyłącza następuje natomiast po zawarciu umowy o świadczenie usług dystrybucji energii i zainstalowaniu układu pomiarowo-rozliczeniowego, czyli licznika. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here