Rozdzielnice SN i nn

Współczesna cywilizacja techniczna oparta jest w głównej mierze na energii elektrycznej. Przemysł, transport, usługi, komunikacja, a także cała domowa infrastruktura potrzebuje jej do właściwego funkcjonowania. Bez niej nie będą funkcjonować kluczowe dla państwa instytucje takie jak obiekty o znaczeniu strategicznym czy ważnym dla społeczeństwa – na przykład szpitale. Nic więc dziwnego, że oprócz samej produkcji energii kluczowe znaczenie ma jej przesył do odbiorców.

System rozdziału energii elektrycznej jest rozbudowany i wielowarstwowy. Od producenta energia dystrybuowana jest na duże odległości liniami wysokiego napięcia. Punktami węzłowymi takich sieci przesyłu są stacje elektroenergetyczne różnych napięć. Najczęściej spotykane są sieciowe stacje elektroenergetyczne, które wyposażone są w szereg urządzeń takich jak rozdzielnice i systemy dystrybucji energii. Ich zadaniem jest przejęcie energii z sieci dystrybucyjne, a następnie jej rozdzielenie i rozesłanie do dalszych odbiorców. Na stacjach spotykamy głównie rozdzielnice SN (średniego napięcia), natomiast na niższych szczeblach dystrybucji energii elektrycznej występują rozdzielnice nn (niskiego napięcia).

Najdoskonalsze technologicznie, nowoczesne rozdzielnice ze sklepu https://sklep.elektrospark.pl/rozdzielnice-i-systemy-dystrybucji-energii,7763.html oparte są głównie na izolacji gazowej z sześciofluorkiem siarki. Tańsze i słabsze technologicznie modele działają w izolacji powietrznej. Urządzenia te budowane są z myślą o dużej odporności na ciężkie warunki atmosferyczne oraz zwarcia łukowe. Większość rozdzielnic SN posiada też modułową konstrukcję, którą można łatwo modyfikować i zmieniać w zależności od potrzeb danej stacji. Zupełnie innym rodzajem urządzeń są rozdzielnice nn, które pracują już na dużo niższym szczeblu dystrybucji energii elektrycznej. Ze względu na niższe napięcia, z którymi pracują i miejsce pracy – przeważnie pod dachem, w zamkniętych, dobrze izolowanych pomieszczeniach – normy, którym podlegają nie muszą być tak rygorystyczne. Z rozdzielnicami nn spotykamy się na co dzień, ponieważ znajdują się one w każdym bloku czy domku jednorodzinnym.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here