Płytki PCB

Płytki PCB – bez nich nie działałoby żadne urządzenie elektroniczne

Każde zastosowanie elektroniki nie obejdzie się dziś bez płytek drukowanych (PCB). To na płytkach PCB właśnie lokuje się mikroprocesory, tranzystory, diody oraz kondensatory, a także wiele innych elementów umożliwiających pracę różnorodnych urządzeń. Inaczej mówiąc nie byłoby elektroniki bez płytek PCB, nie da się więc uniknąć ich produkcji i stosowania na co dzień.

Czym jest płytka drukowana?

Płytka PCB tworzona jest z materiału izolacyjnego posiadającego ścieżki umożliwiające połączenia różnych podzespołów elektronicznych. Ścieżki takie produkuje się z miedzi, a łączą je z sobą otwory lub końcówki montażowe. Różnice w wykonaniu takich połączeń zależą od rodzaju zastosowanego montażu. Inaczej wykonuje się płytki do montażu przewlekanego THT (z ang. Through-Hole Technology), a inaczej do montażu powierzchniowego SMT (z ang. Sourface Mount Technology). Płytki drukowane produkuje się z materiałów takich jak: laminaty szklano-epoksydowe, kompozyty epoksydowe, a nawet z teflonu. Wszytko zależy od tego, jakie będzie konkretne przeznaczenie danej płytki PCB i jakie podzespoły elektroniczne będzie ona miała integrować.

Płytka PCB w praktyce elektronicznej.

Płytki PCB mogą być jednostronne lub dwustronne. W zależności od tego rozróżnienia powierzchnia płytki, zanim rozpocznie się proces tworzenia ścieżek, pokrywana jest z jednej albo z dwu stron materiałem w postaci cienkiej, miedzianej folii. Pierwszy etap produkcji płytek przewlekanych polega na tworzeniu otworów do metalizacji oraz tak zwanych przelotek. To dzięki przelotkom ścieżki mogą przechodzić z jednej warstwy płytki na drugą. Kolejny etap tworzenia płytki PCB wiąże się z nadrukowywaniem na niej wzorów ścieżek. Zwykle wykorzystuje się wówczas metody drukarskie: offsetową lub sitodruk z substancjami niepodlegającemu trawieniu. Zadrukowaną płytkę PCB należy następnie poddać wytrawianiu i wyczyszczeniu z samej substancji trawiącej. Tak przygotowany materiał płytki drukowanej ochrania się maską przeciwlutowniczą, której funkcją jest ochrona ścieżek i przelotek przed uszkodzeniami w trakcie działania urządzenia elektronicznego. Bardzo ważną cechą płytki drukowanej jest również pokrycie jej punktów lutowniczych stopami metali chroniącymi miedź przed korozją.

Płytki wielowarstwowe PCB

Szczególnym rodzajem płytek drukowanych są płytki wielowarstwowe. Uzyskuje się je za sprawą sklejenia uprzednio przygotowanych płytek dwuwarstwowych. W tym rodzaju płytek PCB najczęściej tworzy się również tak zwane ślepe albo zagrzebane przelotki. Ich funkcja to harmonijne łączenie ścieżek jednej warstwy płytki z inną.

Płytki do montażu powierzchniowego.

Płytki PCB przeznaczone do montażu powierzchniowego, czyli SMT, zaopatrzone są w pola lutownicze. Mogą się na nich także znajdować pojedyncze otwory montażowe dla przewlekanych elementów. Większość płytek drukowanych dostępnych na polskim rynku przygotowano wraz z możliwością montażu powierzchniowego i przewlekanego (THT), zatem możliwości ich użytkowania są duże.

Do czego służą nam na co dzień płytki drukowane?

Choć charakterystyka elektroniczna płytki PCB może wydawać się skomplikowana, to płytki drukowane znajdziemy w zasadzie w każdym urządzeniu elektronicznym, od sprzętu AGD i RTV, poprzez komputery, kończąc na zabawkach dla dzieci. Bez płytek drukowanych ich układy sterujące nie mogłyby działać. Płytki PCB umożliwiają również kontrolę i sterowanie pojazdami mechanicznymi. Zatem warto mieć świadomość, że płytki drukowane obecne są co krok w naszym, codziennym życiu.

Więcej informacji na temat płytek PCB znajdziesz na http://printor.pl/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here