klawiatura do telewizora

Każdy z nas ma telewizor. Nieważne czy jesteśmy 70 letnim emerytem, 30 letnim pracownikiem biurowym czy 20 letnim studentem. Prawie na pewno w naszym domu lub w domu naszych rodziców znajduje się co najmniej jeden telewizor.

Jest to jeden z tych elementów elektroniki, który pozostaje niezmiennym elementem elektroniki na historycznej osi czasu. Był z nami 60 lat temu, jest i teraz. Oczywiście funkcje nowego telewizora w XXI wieku zostały poszerzone ponad stukrotnie względem jego starszych braci sprzed dekad.

Dzisiejsze telewizory są przede wszystkim większe (z powodu większych przekątnych ekranu). Nasi rodzice i dziadkowie byli zmuszeni do oglądania telewizji (bo w końcu nie było wtedy jeszcze internetu) na 18-22 calowych ekranach. 32-calowe telewizory, które obecnie uważane są za najmniejszy wybór jaki w ogóle można brać pod uwagę, jeszcze 20 lat temu były uważane za luksus i szczyt technologicznych możliwości.

Telewizor w dzisiejszych czasach jest też cieńszy

Cieńszy, a tym samym i lżejszy. Nikogo już nie dziwi, że telewizor może mieć 1 czy 2 centymetry długości i ważyć tak mało, że może być powieszony nawet na ścianie gipsowej, niczym obraz na ścianie.

Obecne telewizory mają też oczywiście lepsze ekrany. Rozdzielczość Full HD (1080p) to od kilku lat standard każdego telewizora, chociaż coraz częściej w naszych domach i mieszkaniach możemy się już spotkać z rozdzielczością 4k, czyl 4096×3112 pikseli. Ekrany telewizorów są również wykonane w lepszej technologii. Najtańsze rozwiązania to LCD LED, do droższych należy natomiast wprowadzone nie tak dawno temu HDR.

klawiatura do tv

Nie możemy również zapominać, że telewizory w 2018 roku są przede wszystkim Smart. Na czym jednak polega to całe Smart TV. Telewizory ze Smart TV w największym skrócie to te urządzenia, które posiadają dodatkowe funkcje multimedialne, takie jak dostęp do internetu czy platform streamingowych (np. takich jak Netflix lub HBO GO), a często również do aplikacji multimedialnych wzorowanych na tych z telefonów (np. aplikacji do sprawdzania pogody czy kursów na giełdzie lub aplikację do obsługi Facebooka, YouTube itp.), a czasami nawet do gier. Kiedyś żeby móc pozwolić sobie na taki luksus musieliśmy podpinać do telewizora komputer, laptop lub specjalny tv box za pomocą kabla HDMI. Było to oczywiście rozwiązanie często wadliwe, które ma niewiele wspólnego ze Smart TV, które znamy obecnie.

System Smart TV jest dostosowany do obsługiwania go w całości za pomocą pilota dołączanego do telewizora. Pilot taki często różni się od tradycyjnych pilotów, które znamy ze starych telewizorów. Ma on bowiem często dodatkowe przyciski do uruchamiania konkretnych aplikacji w Smart TV (np. przycisk do szybkiego włączania Netflixa). Często można się też spotkać z pilotami, które z tyłu posiadają specjalną klawiaturę do wpisywania tekstu, np. przy korzystaniu z internetu na telewizorze.

Klawiatura do telewizora, którą czasami można spotkać w pilotach lepszej klasy to jednak pół-rozwiązanie, które nie rozwiązuje do końca problemu korzystania z chociażby internetu na naszym telewizorze. Klawiatura taka nie posiada chociażby touchpada, który np. w laptopach robi za zamiennik myszki. Klawisze w takiej klawiaturze również są o wiele mniejsze, a tym samym mniej wygodne.

Duża i osobna klawiatura do telewizora to bardzo dobry wybór, szczególnie jeżeli często korzystamy z internetu za pomocą Smart TV. Na rynku istnieje mnóstwo różnych modeli. Dzielą się one na klasyczne klawiatury bezprzewodowe, które równie dobrze mogą być wykorzystywane również jako klawiatury do komputerów stacjonarnych lub laptopów, oraz na klawiatury typowo dedykowane do telewizorów, które są zdecydowanie mniejsze, lżejsze i najczęściej tańsze od klasycznych klawiatur.

klawiatura

Drugą z możliwości można znaleźć w bardzo dużych ilościach na popularnych serwisach aukcyjnych, takich jak Allegro. Należy jednak uważać bo ich jakość, szczególnie w tańszych modelach kosztujących poniżej 50 złotych, często jest bardzo wątpliwa.

Wśród tradycyjnych klawiatur bezprzewodowych warto wymienić takie modele jak Logitech K230, który jest niedrogim wyborem, kosztującym zaledwie 80-100 złotych. Jego minusem jest brak touchpada.

Drugim wyborem wartym sprawdzenia jest Logitech K400 Plus, który w prawdzie jest droższy (150-200 zł), ale posiada za to touchpad i lepsze klawisze.

Inne firmy również mają w swojej ofercie kilka ciekawych propozycji, takich jak chociażby Microsoft Wireless Desktop 3050 (+200 zł) czy Dell KM717 Premier Wireless Desktop kosztujący już grubo ponad 300 złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here