żarówki LED

O zaletach i dobrodziejstwu technologii żarówek LEDowych wiele już słyszeliśmy. Na przestrzeni kilku lat w skuteczny sposób wypychają one z rynku tradycyjne żarówki, pomimo relatywnie wyższej ceny. Czym oświetlenie LEDowe zaskarbiło sobie taką popularność? Po pierwsze energooszczędnością – zastosowanie żarówek LEDowych szybko odczujemy w rachunkach za prąd. Drugim plusem jest ich żywotność, która jest nawet kilkunastokrotnie dłuższa niż tradycyjnych żarówek. Ostatnia kwestia, która szczególnie przekonuje rodziców to bezpieczeństwo tego rozwiązania polegające na tym, że dziecko, dotykając długo spalonej żarówki, nie poparzy się. Kiedyś wybór żarówek LEDowych był stosunkowo prosty, jednak teraz, wraz ze zwiększoną popularnością, producenci oferują nam szereg różnych typów i wariantów żarówek LEDowych. Na co zwrócić uwagę, kupując tego typu oświetlenie do swojego domu?

Moc żarówki

Decydując się na ledy w Poznaniu, mamy do czynienia z wieloma różnymi rodzajami żarówek, które podzielone są w zależności od mocy działania. Sklepy z oświetleniem ledowym starają się zaoferować klientom jak największy wybór, by każdy mógł dopasować moc żarówki do własnych potrzeb. W jaki sposób my powinniśmy dobrać moc żarówki? Tradycyjnie, im większa moc, tym jaśniejsze światło. O tym, jak jasne światło powinno być emitowane przez żarówkę, powinniśmy zdecydować, biorąc pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie danego oświetlenia. Jeśli szukamy oświetlenia do łazienki lub kuchni, zadbajmy o odpowiednio mocne światło, które pozwoli nam wykonywać wszystkie niezbędne obowiązki w komfortowych warunkach. Gdy przychodzi nam do szukania oświetlenia w salonie lub sypialni, zainwestujmy w delikatne, słabsze światło, przy którym będziemy w stanie się odprężyć.

Barwa światła

Barwa światła jest przedstawiona w Kelwinach, co łatwo zweryfikujemy, spoglądając na opakowanie żarówki. Zasada jest bardzo prosta – im większa wartość Kelwinów, tym zimniejsze światło. Jeśli więc szukamy delikatnego światła, wybierzmy żarówkę o wartości nieprzekraczającej 3000 Kelwinów. Neutralna barwa światła, przydatna w miejscach funkcjonalnych jak kuchnia to wartość od 3300 do 5300 Kelwinów. W przypadku zimnego światła, stosowanego w halach produkcyjnych lub biurach, wartość Kelwinów przekracza 5300.

Typ gwinta

Ostatnia, lecz równie ważna kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę to typ gwintu żarówki LEDowej. Różne rodzaje oświetlenia, kinkiety, lampki stołowe czy żyrandole mają różne rodzaje gwintów, dlatego warto sprawdzić to, zanim zakupimy konkretną żarówkę. Producenci starają się ujednolicić obszar gwintów, jednak wciąż spotykamy się z kilkoma popularnymi wariantami – E27, E14 czy GU10. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaki typ gwintu powinniśmy się zdecydować, dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą starej żarówki, by dobrać na podstawie niej produkt o tym samym rozmiarze gwintu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here