Jak podłączyć miernik energii elektrycznej jednofazowy do automatyki domowej

Licznik energii elektrycznej jest podstawowym urządzeniem, dzięki któremu możemy we własnym domu stale monitorować zużytą energię. Dzięki tej w każdym momencie możemy sprawdzić, jak dużo energii zostało wykorzystane np. od początku miesiąca i przeliczyć jakiej wysokości otrzymamy rachunek rozliczeniowy. Miernik energii elektrycznej pozwala także na bieżąco zarządzać ilością zużywanej energii i przez to oszczędzać na wydatkach domowych.

Podłączenie licznika energii elektrycznej

Chcąc posiadać we własnym domu narzędzie umożliwiające robienie pomiarów zużywanej energii, wystarczy zakupić w odpowiednim sklepie niezbędne urządzenie, czyli licznik jednofazowy – zamel.pl

Do licznika zazwyczaj dołączana jest instrukcja opisująca jak krok po kroku podłączyć licznik. Postępując zgodnie z informacjami w niej zawartymi, każda osoba, nawet nie posiadająca w tym doświadczenia, będzie potrafiła podłączyć urządzenie. Warto też wiedzieć, że polecane liczniki jednofazowe są wyposażone w plastikowe osłonki na zaciski, które uniemożliwiają nielegalny pobór prądu. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa można je dodatkowo zaplombować.

Podłączenie licznika jednofazowego polega na bezpośrednim podłączeniu do linii zasilania. Warto jednak wiedzieć, że przed przystąpieniem do prac nie powinno się podłączać żadnych urządzeń elektrycznych do linii elektroenergetycznej. Można linię dodatkowo zabezpieczyć, najpierw instalując włącznik wejściowy. Takie urządzenie przyda się także w przyszłości, gdy np. będziemy chcieli wymienić licznik bez konieczności odcinania całej linii zasilającej. Dodatkowo taki włącznik chroni licznik przed uszkodzeniem w przypadku wystąpienia awarii w obwodzie. Następnie należy połączyć kable zgodnie ze schematem umieszczonym na liczniku. Natomiast sam fizyczny montaż miernika dobrze jest rozpocząć od zamontowania płyty montażowej, a następnie do niej samego urządzenia.

Zachęcamy również do przeczytania naszego kolejnego artykułu pt. „Automatyka budynkowa – garść przydatnych informacji”.

[Głosów:11    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here