Drukarka 3D: części zamienne, kreatywne obudowy lub własny biznes

Dzisiejsze czasy to moment, w którym spełnia się wiele zapisanych w książkach i filmach o przyszłości, futurystycznych przepowiedni sprzed kilkudziesięciu lat. Technicznie rzecz biorąc, niemal każdy może teraz zaprojektować na komputerze przedmiot o dowolnym kształcie, a następnie (dosłownie!) go wydrukować.

Drukarka 3D – jakie daje możliwości?

Drukarka 3D może wykonywać przedmioty z różnych materiałów, zależnie od modelu i konstrukcji. Większość świata obiegły już informacje o postępach w druku ludzkich tkanek i możliwościach, które powstaną kiedy uda się udoskonalić ten proces. Było również wiele wiadomości o ludziach, którzy samodzielnie zaprojektowali i wydrukowali protezy różnych kończyn. W Chinach drukowane są całe domy, coraz częściej można też spotkać oferty druku 3D instrumentów czy części zamiennych do różnych urządzeń. Drukarki 3D są nawet w stanie wspomóc produkcję kolejnych drukarek 3D! Coraz lepiej rozwijana jest też technologia replikowania przedmiotów. W tym celu korzysta się ze skanerów tworzących trójwymiarowe skany przedmiotów, a następnie wprowadza się je do drukarki (istnieją również urządzenia, które kompleksowo zajmują się tymi zadaniami). Posiadacz drukarki 3D, korzystając z odpowiedniego oprogramowania, może wydrukować uszkodzoną część od klamki albo zaślepkę na baterię od kalkulatora, a także zaprojektować własną obudowę na telefon czy zaprojektować i wydrukować przedmiot, za który w sklepie musiałby zapłacić znacznie wyższą kwotę niż wartość wykorzystanego na ten cel filamentu, prądu oraz czasu.  Robotycy korzystają z tych urządzeń do prototypowania części robotów, przerabiają drukarki na własne potrzeby i budują własne wersje z nowymi możliwościami.

Drukarka 3D – co trzeba umieć?

Dzisiaj nawet w hipermarketach sprzedawane są różne modele drukarek 3D. Urządzenia tego typu zyskały dużą popularność i stały się powszechnie dostępne. Aby skorzystać z drukarki 3D, należy nauczyć się prawidłowej obsługi technicznej urządzenia, która zazwyczaj jest dokładnie określona w instrukcji obsługi. Chodzi głównie o konserwację, stosowanie filamentu czy usuwanie konstrukcji wsporczych z wydrukowanych już elementów. Konieczna jest także nauka obsługi programu do projektowania własnych modeli w 3D. Można tego uniknąć, korzystając z oferty firm, które zajmują się takimi usługami, lub z gotowych projektów, które można zakupić lub ściągnąć za darmo z Internetu.

Jak możesz wykorzystać drukarkę 3D?

Wyposażając się w drukarkę 3D, możesz założyć własny biznes i drukować klientom na zamówienie zaprojektowane przez nich części, oferować wykonanie projektu lub sprzedaż gotowych wyrobów. Jeżeli jesteś robotykiem, taki sprzęt świetnie sprawdzi się jako sposób na szybkie prototypowanie poszczególnych elementów projektu, nad którym pracujesz. Przykładowo, jeżeli projektujesz protezę dłoni robotycznej, możesz stworzyć kilka wersji wykorzystujących różne rozwiązania, a następnie wykonywać kolejne stadia rozwoju każdej z nich. Przy pomocy drukarki 3D łatwo możesz tworzyć własne obudowy do skonstruowanych urządzeń. Praktycznie każdemu zdarzyła się sytuacja, w której musiał pozbyć się urządzenia, w którym zniszczeniu uległa jedna drobna część (na przykład zatyczka lub koło zębate). Drukarka 3D może posłużyć do wielu ciekawych i praktycznych zastosowań, zarówno w życiu zawodowym, jak i codziennym. Sprawdzi się jako uzupełnienie domowego warsztatu, ale może również stać się realnym źródłem zarobku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here