Dlaczego kalibracja alkomatu jest tak ważna

Kalibracja alkomatu jest niezbędna, jeżeli chcemy korzystać z urządzenia i uzyskiwać przy jego pomocy wiarygodne pomiary. Kalibracja to nic innego jak proces polegający na przywróceniu oprogramowaniu alkomatu bazy danych pomiarów wzorcowych. Wykonana zostaje przy tym kontrola i optymalizacja urządzenia, umożliwiająca jego prawidłowe działanie.

Kilka słów o kalibracji alkomatu

Kalibracja jest procesem dopasowywania parametrów urządzenia od jego pierwotnych wzorcowych wartości. Jej przeprowadzanie jest niezbędne, bez tego urządzenie nie będzie działało prawidłowo, a wyniki pomiarów nie będą wiarygodne. W czasie kalibracji wyregulowany zostaje czujnik i oprogramowanie do momentu, w którym zawartość alkoholu we wtłaczanym powietrzu jest taka sama jak na wyświetlaczu alkomatu. Kalibracji nie należy przeprowadzać samodzielnie. Jest to zadanie, które powinno być wykonywane przez specjalistów, najlepiej w autoryzowanym serwisie producenta urządzenia.

Dlaczego kalibracja alkomatu jest tak ważna?

Bez regularnej kalibracji alkomat nie będzie działał prawidłowo. Wyniki będą błędne, co przy zbyt dużym zaufaniu do efektów pomiaru może wprowadzić użytkownika w błąd, który jeżeli bazując na błędnym wyniku, będzie prowadził pojazd mechaniczny, może otrzymać wysoki mandat lub nawet utracić prawo do kierowania samochodami. Dlatego też warto zadbać o regularne kalibrowanie alkomatu w autoryzowanym serwisie.

Od czego zależna jest częstotliwość kalibracji? Największy wpływ na to ma model oraz wskazania producenta, które zawsze znajdują się z instrukcji obsługi. Tam podany jest najczęściej nie tylko czas, ale i liczba pomiarów, po której przekroczeniu urządzenie należy oddać do kalibracji.

To jednak niejedyne sytuacje, w których wymagane jest oddanie urządzenia do specjalisty. Alkomat wymaga kalibracji także w następujących przypadkach:

– na wyświetlaczu pojawia się napis „CAL”,
– alkomat był zbyt długo przechowywany w wysokich temperaturach,
– urządzenie nie było prawidłowo użytkowane (np. stosowane bezpośrednio po wypiciu alkoholu czy jedzeniu, co jest absolutnie niedozwolone),
– pomiędzy poszczególnymi pomiarami nie została zachowana przewidziana przez producenta przerwa (wartość ta zawsze podana jest w instrukcji obsługi).

Regularna kalibracja to bardzo ważny proces dla prawidłowego funkcjonowania tego urządzenia, dlatego należy pamiętać o odpowiednio częstym wykorzystywaniu oddawaniu go do serwisu, jeżeli zależy nam na tym, by alkomat działał bezbłędnie i ukazywał wiarygodne wyniki pomiarów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here