Co może spowodować usterki w laptopie?

O tym, że do awarii laptopów dochodzi bardzo często, z pewnością zaświadczą pracownicy serwisów na co dzień stykający się z usterkami różnego typu. Mogą spowodować je czynniki, które na pozór wydają nam się błahostkami. Okazuje się jednak, że aby laptop utracił pierwotną sprawność, potrzeba bardzo niewiele. Oto czego należy unikać.

Chwila nieuwagi przyczyną awarii laptopa

Zaledwie moment wystarczy, by spowodować uszkodzenie laptopa. Nie bez przyczyny zaleca się, by korzystając z przenośnego komputera nie spożywać przy nim posiłków ani nie pić napojów. W praktyce często bywa jednak inaczej, choć konsekwencje nieopatrznego ruchy dłonią mogą być poważne. O ile niewielkie okruszki mogą dostać się w zakamarki klawiatury i zablokować jej klawisze, o tyle większe zagrożenie stanowi przypadkiem rozlana woda, sok czy herbata.

Rozlana ciecz zagraża przede wszystkim podzespołom notebooka, szczególnie jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko. Co robić, gdy już dojdzie do najgorszego? Odłączyć komputer od zasilania, odłączyć baterię i odwrócić laptopa do góry nogami, by woda nie przedostała się głębiej pod obudowę.

usterka

Pył, kurz, brud nie służą laptopowi

Nie zawsze trzeba pracować w trudnych warunkach, by przenośny komputer narażony był na kurz czy pył – tych nie brakuje także w domu. Zobaczymy je gołym okiem, gdy zbierają się na ekranie, klawiaturze czy obudowie naszego urządzenia. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że dostają się także do jego wnętrza, wpływając negatywnie na jego pracę.

Jak zanieczyszczenia dostające się pod obudowę szkodzą laptopowi? Sprzyjają przegrzewaniu się, zawieszaniu czy wolniejszemu uruchamianiu aplikacji, a w ostateczności mogą spowodować nawet uszkodzenie płyty głównej albo procesora. Dlatego należy pamiętać o czyszczeniu laptopa. Z widocznych na zewnątrz zanieczyszczeń oczyścimy go sami, jednak w przypadku elementów wewnętrznych, lepiej zlecić to zadanie specjalistom.

usterki

Usterki laptopów spowodowane czynnikami mechanicznymi

Laptop jest komputerem przenośnym, którego nie tylko nosimy ze sobą po domu, ale również zabieramy do pracy czy na uczelnię. Sam fakt mobilności sprawia, że ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia znaczenie wzrasta. Co jest szczególnie niebezpieczne? M.in. nieodpowiednie przenoszenie, czyli chwytanie notebooka np. za samą klapę lub jego krawędź. Natomiast transportowanie urządzenia w torbie wraz z innymi przedmiotami może skutkować uszkodzeniem matrycy bądź obudowy.

Zamykanie klapy, gdy na klawiaturze leży twardy przedmiot, najpewniej będzie skutkowało uszkodzeniem matrycy, pozostawienie laptopa na brzegu stołu sprzyja jego przypadkowemu upadkowi i uszkodzeniu rozmaitych elementów, a zahaczenie o kabel myszki wystarczy, by uszkodzić gniazdo.

Sytuacje, w których może dojść do usterek wybranych części laptopa, można mnożyć w nieskończoność – w większości wypadków można ich jednak uniknąć. Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach i dobrych nawykach, dzięki których nasz laptop na dłużej zachowa funkcjonalność oraz dobry stan.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here