Anteny DVB-T – co powinniście o nich wiedzieć?

0
1382

Telewizja analogowa to już pieśń przeszłości. Jej miejsce zastąpiła zdecydowanie lepsza jakościowa cyfrówka. Pomimo jej upowszechnienia się, niektóre zasady związane z działaniem tej zdobyczy XXI wieku wciąż nie są jasne. Czy anteny DVB-T funkcjonują tak jak analogowe? Co z jakością sygnału? Na jaką antenę się zdecydować – pokojową, czy też może zewnętrzną? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Telewizja cyfrowa DVB-T – co jest potrzebne do jej odbioru?

Dobra wiadomość jest taka, że do przejścia na telewizję cyfrową nie jest wymagana zmiana całej instalacji antenowej, gdyż funkcjonuje ona doskonale z analogowym, tradycyjnym odbiornikiem. Nie zmienia się również pasmo, na którym jest nadawana. Aby jednak móc cieszyć się obrazem oraz dźwiękiem najwyższej jakości, warto rozejrzeć się za nowoczesnymi antenami DVB-T w rodzaju tych oferowanych przez sklep Ihaa.pl. (Znajdziecie je w tym miejscu: ihaa.pl/anteny_dvbt_zewnetrzne.) Poniżej piszemy o tym, czym kierować się przy ich wyborze, który wcale nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać.

Jaka antena DVB-T?

Odbiorniki telewizji cyfrowej dzielą się na pokojowe oraz te zewnętrznego typu. Które z nich są lepsze? Wszystko w tym wypadku zależy od naszych upodobań, a także czynników zewnętrznych, które z całą pewnością warto uwzględnić przy wyborze anteny DVB-T.

Jeśli chodzi o anteny pokojowe to z pewnością ich plus stanowi wygoda użytkowania. Jak wskazuje sama nazwa, montuje się je wewnątrz mieszkania, dlatego też mamy je zawsze „pod ręką”. Nawet przy najlepszych modelach odbiorników, zdarza się, że sygnał gdzieś przepadnie i antenę trzeba odpowiednio ustawić. W przypadku modeli pokojowych jest to zdecydowanie bardziej komfortowe, bowiem nie musimy wychodzić na zewnątrz. Minusy? Stosunkowo słaba jakość sygnału, jeżeli nadajnik nie znajduje się w bliskim sąsiedztwie lub dzielą nas od niego różnego rodzaju przeszkody terenowe. Wtedy nie pomoże nawet zestaw najlepszych wzmacniaczy..

Drugim najpopularniejszym rodzajem odbiorników są anteny zewnętrzne, które podobnie jak pokojowe, dzielą się na kilka rodzajów. (Ich poszczególnymi charakterystykami zajmiemy się w kolejnym artykule, teraz wskażemy tylko główne cechy tego sprzętu). Umieszcza się je na zewnątrz, najlepiej tak wysoko jak to tylko możliwe, aby pomiędzy anteną, a nadajnikiem było jak najmniej przeszkód, jakie mogą zakłócać odbieranie transmisji. W gęsto zabudowanym terenie świetnie sprawdzą się anteny kierunkowe, które możemy swobodnie „nakierowywać” w stronę nadajnika. Warto również wyposażyć tego typu urządzenie w wzmacniacz.

Oprócz anten – dotyczy to obu ich rodzajów – nie zapominajmy także o drugiej, co do ważności części instalacji, a mianowicie kablach antenowych. Abyśmy mogli cieszyć się telewizją jak najwyższej jakości muszą one być wykonane z dobrej jakości materiałów, odpornych na zewnętrzne warunki.

Anteny HD – czy aby napewno?

Na koniec jeszcze jednak kwestia warta zaznaczenie. Tak jak już pisaliśmy na początku, anteny DVB-T niczym nie różnią się zwykłych anten analogowych. (Co nie znaczy, że nie istnieją lepsze oraz gorsze modele). Przy ich wyborze możemy bardzo często spotkać się z produktami zachwalanymi, jako „anteny HD”, czy też „cyfrowe”. Nie pozwólmy się oszukać. Takie sprzęty wcale nie oferują lepszej jakości obrazu. To tylko sprytny sposób, by nabić klienta w butelkę. Powinniśmy o tym pamiętać przed wybraniem się na zakupy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here